خانه » شمسی » اردیبهشت » جایگاه معلم در اموزه های دینی اسلامی
جایگاه معلم در اموزه های دینی اسلامی

جایگاه معلم در اموزه های دینی اسلامی

moallem

نقش معلمین با با توجه به اموزه های اسلامی

* معلم ,ادامه دهنده راه انبیا :پیامبران الهی معلم و مربی بودند که وظایف انها تعلیم و تربیت انسانها بود ,تعلیم و تربیتی که مایه کمال و سعادت انسانها شود.معلم هم در مدرسه این وظیفه را بر عهده دارد یعنی تعلیم و تربیت دانش اموزان که علاوه بر تعلیم درسهای سیستم اموزشی به تعلیم معارف دینی و تربیت اسلامی دانش اموزان بپردازد.

خداوند متعال در سوره جمعه ایه ۲ میفرمایند: هُوَ الَّذي بَعَثَ فِي الْأُمِّيِّينَ رَسُولاً مِنْهُمْ يَتْلُوا عَلَيْهِمْ آياتِهِ وَ يُزَکِّيهِمْ وَ يُعَلِّمُهُمُ الْکِتابَ وَ الْحِکْمَةَ وَ إِنْ کانُوا مِنْ قَبْلُ لَفي‏ ضَلالٍ مُبينٍ.اوست که در میان امّیان ( مردم مکه که غالبا بی سواد بودند ) فرستاده ای از خودشان برانگیخت که آیاتش را بر آنها تلاوت می نماید و آنها را ( از پلیدی های عقیدتی و اخلاقی و عملی ) پاکیزه می کند و به آنها کتاب ( آسمانی ) و معارف دینی و عقلی می آموزد ، و حقیقت این است که آنها پیش از آن در گمراهی آشکاری بودند.

با توجه به ایه شریف معلمین که در سنگر تعلیم و تربیت جهاد میکنند همان راهی را ادامه میدهند که پیامبران الهی در ان مسیر حرکت میکردند.

* معلم راهنما و چراغ راه میباشد: پيامبر خدا (ص) می فرمایند: إنَّ مَثَلَ العُلَماءِ فِي الأَرضِ كَمَثَلِ النُّجومِ فِي السَّماءِ، يُهتَدى بِها في ظُلُماتِ البَرِّ والبَحرِ، فَإِذَا انطَمَسَتِ النُّجومُ أوشَكَ أن تَضِلَّ الهُداةُ؛مثَل دانشمندان در زمين، مانند ستارگان در آسمان است كه در تاریکی‌های صحرا و دريا به آنها راهيابى می‌شود، پس هرگاه ستارگان ناپديد شوند، بیم آن می رود که رهيافتگان گمراه شوند.

اگرچه این روایت اشاره به دانشمندان و علما دارد ولی معلم در جایگاه خود دانشمندی است که به نشر علم خود در بین دانش اموزان و تعلیم و تربیت دانش اموزان میپردازد و دانش اموزان را از جهل و بی سوادی نجات داده و به سوی علم و اگاهی و سعادت سوق میدهد.

* معلم سنگربان مرزها و حریم های فرهنگی : امام صادق(ع)مي‌فرمايد: دانشمندان شيعه از مرزها و شيعيان ضعيف دفاع مي‌كنند و مانع هجوم ابليس و يارانش به آنها مي‌شوند. این روایت هم تعبیر به علما و دانشمندان شده ولی معلم در جایگاه عالم و دانشمندی است که با بیان خطوط قرمز فرهنگی موجب تشخیص حق از باطل شده و در جبهه تعلیم و تربیت کودکان و نوجوانان به تحکیم پایه های عقیدتی و فرهنگی انها میپردازد.

درباره‌ی صراط

cloobDonbalerLinkPadTwitterFacebookyahoo

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد