خانه » قمری » رجب » بصیر افرینی حضرت زینب کبری سلام الله علیها
بصیر افرینی حضرت زینب کبری سلام الله علیها

بصیر افرینی حضرت زینب کبری سلام الله علیها

وفات حضرت زینب کبری

بیداری اسلامی امروز را وقتی در تاریخ رصد میکنیم در میابیم که بخش عظیمی از ان مدیون خطبه های اتشین حضرت زینب کبری سلام علیها میباشد که با ان خطبه ها و بیانات علی وار زمینه سقوط حکومت غاصب و ظالم بنی امیه را فراهم کرد .
توصیف بصیرت افرینی حضرت زینب در کلام مقام معظم رهبری :

قوّت شخصیت را ببینید؛ چقدر این شخصیت قوی است. دو روز قبل در یك بیابان، برادر او را، امام او را، رهبر او را با این همه عزیزان و جوانان و فرزندان و اینها از بین برده‌اند، این جمعِ چند ده نفرۀ زنان و كودكان را اسیر كرده‌اند، آورده‌اند در مقابل چشم مردم، روی شتر اسارت؛ مردم آمده‌اند دارند تماشا می‌كنند، بعضی هلهله می‌كنند، بعضی هم گریه می‌كنند؛ در یك چنین شرایط بحرانی، ناگهان این خورشید عظمت طلوع می‌كند و همان لحنی را به كار می‌برد كه پدرش امیرالمؤمنین‌علیه‌السلام بر منبر خلافت در مقابل امت خود به كار می‌برد؛ همان جور حرف می‌زند؛ با همان جور كلمات، با همان فصاحت و بلاغت، با همان بلندی مضمون و معنا:
یا أَهْلَ كُوفَۀِ، یا أَهْلَ الْغَدَرِ وَ الخَتَلِ؛‌ای خدعه‌گرها!‌ای كسانی كه تظاهر كردید!
شاید خودتان باور هم كردید كه دنباله‌رو اسلام و اهل بیت هستید؛ اما در امتحان این‌جور كم آوردید، در فتنه این‌جور كوری نشان دادید.
هَلْ فِیكُمْ إِلَّا الصَّلَفُ وَ الْعُجْبُ وَ الشَّنَفُ وَ الْكَذِبُ وَ مَلِقُ الْإِمَاءِ وَ غَمْزُ الْأَعْدَاءِ (۱)
شما رفتارتان، زبانتان با دلتان یكسان نبود. به خودتان مغرور شدید، خیال كرده‌اید ایمان دارید، خیال كردید همچنان انقلابی هستید، خیال كردید همچنان پیرو امیر المؤمنین هستید؛ در حالی كه واقع قضیه این نبود. نتوانستید از عهده مقابله با فتنه برآیید، نتوانستید خودتان را نجات دهید.
مَثَلُكُمْ كَمَثَلِ الَّتِی نَقَضَتْ غَزْلَها مِنْ بَعْدِ قُوَّةٍ أَنْكاثاً مثل آن كسی شدید كه پشم را می‌ریسد، تبدیل به نخ می‌كند، بعد نخها را دوباره باز می‌كند، تبدیل می‌كند به همان پشم یا پنبۀ نریسیده. [شما] با بی‌بصیرتی، با نشناختن فضا، با تشخیص ندادن حق و باطل، كرده‌های خودتان را، گذشتۀ خودتان را باطل كردید. ظاهر، ظاهر ایمان، دهان پر از ادعای انقلابیگری؛ اما باطن، باطن پوك، باطن بی‌مقاومت در مقابل بادهای مخالف. این، آسیب‌شناسی است… . با این بیان قوی، با این كلمات رسا، آن هم در آن شرایط دشوار، این‌گونه صحبت می‌كرد. اینجور نبود كه یك عده مستمع جلوی حضرت زینب نشسته باشند، گوش فرا داده باشند، او هم مثل یك خطیبی برای اینها خطبه بخواند؛ نه، یك عده دشمن، نیزه‌داران دشمن، دور و برشان را گرفته‌اند. یك عده هم مردم مختلف الحال حضور داشتند؛ همانهایی كه مسلم را به دست ابن زیاد دادند، همانهایی كه به امام حسین نامه نوشتند و تخلف كردند، همانهایی كه آن روزی كه باید با ابن زیاد در می‌افتادند، توی خانه‌هایشان مخفی شدند ـ اینها بودند توی بازار كوفه ـ یك عده هم كسانی بودند كه ضعف نفس نشان دادند، حالا هم نگاه می‌كنند، دختر امیرالمؤمنین را می‌بینند، گریه می‌كنند. حضرت زینب كبری با این عده‌ای ناهمگون و غیر قابل اعتماد مواجه است؛ اما این‌جور محكم حرف می‌زند. او زن تاریخ است؛ این زن، دیگر ضعیفه نیست. نمی‌شود زن را ضعیفه دانست. این جوهر زنانۀ مؤمن، این‌جور خودش را در شرایط دشوار نشان می‌دهد. این زن است كه الگوست؛ الگو برای همۀ مردان بزرگ عالم و زنان بزرگ عالم. انقلاب نبوی و انقلاب علوی را آسیب‌شناسی می‌كند؛ می‌گوید شماها نتوانستید در فتنه، حق را تشخیص بدهید، نتوانستید به وظیفه‌تان عمل كنید؛ نتیجه این شد كه جگرگوشۀ پیغمبر، سرش بر روی نیزه رفت. عظمت زینب را اینجا می‌شود فهمید. (۲)
ـــــــــــــــــــــــــــــــ

۱: بحارالانوار، ج۴۵، ص۱۶۲
۲: بیانات مقام معظم رهبری در دیدار گروه كثیری از پرستاران نمونه كشور (۱/۲/۱۳۸۹)

درباره‌ی صراط

cloobDonbalerLinkPadTwitterFacebookyahoo

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد