خانه » قمری » رجب » ایام البیض (ایام اعتکاف) » تاریخچه اعمال ام داوود!!
تاریخچه اعمال ام داوود!!
اعمال ام داوود

تاریخچه اعمال ام داوود!!

اعمال ام داوود

سید ابن طاوس در “اقبال” داود را جد خود معرفی کرده ، از ام داود به عنوان “ام خالد بربریه” نام می برد که طبیعتاً ام داود مادر بزرگ سید رحمه الله علیه خواهد شد پسر “حسن بن حسن بن علی بن ابی طالب علیه اسلام” بوده است . سید رحمه الله علیه جریان را این گونه نقل می فرماید زمانی که منصور “عبدالله بن حسن” و جماعتی از آل ابی طالب را حبس نمود ، دو فرزندش محمد ابراهیم را کشت “داود ابن حسن” (مادرش ام داود ، مادر رضاعی حضرت صادق علیه السلام بود ) را گرفت و به آهن بست . ام داود می گوید : داود تا مدتی در عراق و از من غایب بود و خبری از او نمی شنیدم .

دایم دعا نموده و به درگاه الهی گریه و زاری می کردم . از برادران دینی التماس دعا داشتم ولی اثری از اجابت نمیدیدم روزی بر حضرت صادق (ع) وارد شدم تا به خاطر مریضی عیادتش کنم . احوال پرسی کردم و برایش دعا نمودم . حضرت فرمود: « ای ام داود ! داود چه کرد ؟ » عرض کردم : مولایم ! داود کجاست ؟! مدت طولانی از من جدا شد و در عراق محبوس است . فرمود : چرا دعای استفتاح را نمی خوانی ؟ دعایی است که در های آسمان با آن باز می شود و خوانندش فوراً اجابت می گردد و نزد خدا پاداشی جز بهشت ندارد .

عرض کردم : ای پسر راستگویان ! چگونه است ؟ فرمود : ای ام داود ماه رجب نزدیک شده ، ماهی است که دعا در آن اجابت می شود سه روز ایام البیض ( سیزذه و چهارده و پانزده ) را روزه بگیر ! روز پانزدم وقت زوال غسل نموده ، هشت رکعت نماز با قنوت و رکوع و سجود خویب بخوان ، سپس نماز ظهر را خوانده و بعدش دو رکعت بگذار و صد بار بگو : « یا قاضی حوائج السائلین » سپس هشت رکعت نماز بخوان و باید نمازت در لباس پاک باشد کوشش کن احدی بر تو وارد نشود که با تو سخن گوید و تلاش کن ، گرچه به قدر اندکی ، اشک بریزی ، زیرا نشانه اجابت است در این دعا اسم اعظم الهی است که اجابت می شود .

ام داود گوید : دعا را نوشتم و رفتم ، در ماه رجب انجام داده ، خوابیدم . آخر شب در خواب پیامبر (ص) و هر کس بر او درود فرستاده بودم ، از فزشتگان و پیامبران را دیدم . پیامبر (ص) فرمود : ای ام داود ! بشارت باد تو را که یاران و برادران تو برایت شفاعت می کنند و بشارت می دهند به برآوره شدن حاجتت ! خداوند تو و فرزندانت را حفظ نموده ، او را به تو بر می گردانند .

ام داود : بیدار شدم ، چیزی نگذشته بود که داود بر من وارد وارد شد ! از حالش پرسیدم ، گفت : تا نیمه رجب در حبس شدید با آهن بودم . چون شب شد ، در خواب دیدم زمین برایم مسطح شده ، تو را می بینم که بر حصیر نمارت هستی و اطرافت مردانی هستند که سرهایشان در آسمان و پاهایشان در زمین است و تسبیح خدا می کنند .

یک نفر از ایشان که زیبا ، پاک لباس و خوشبو بود ، گفت : بشارت باد تو را ای پسر پیرزن صالح ! خدا دعای مادرت را اجابت فرمود . بیدار شدم ، در حالیکه فرستادگان منصور پشت در بودند . همان میانه شب مرا نزدش بردند ، امر کرد آهن ها را از بدنم باز کردند ، ده هزار درهم با اسب نجیبی به من عطا کرد که با سرعت بسیار به مدینه آمدم .

ام داود گوید : او را نزد صادق (ع) بردم . حضرت فرمود : منصور در خواب امام علی (ع) را دید که به او فرمود : فرزندم را آزاد کن ، و الا تو را در آتش می اندازم . منصور زیر دو پایش آتش دید و در حالی که از تخت افتاده بود ، بیدار شد و تو را آزاد کرد .

ام داود گفت : عرض کردم : ای آقای من ! آیا این دعا را غیر ماه رجب بخوانم ؟ فرمود : بله ، روز عرفه و اگر منطبق با جمعه شود ، خواننده به آخر نمی رسد جز اینکه گناهانش بخشیده شود . در هر ماه وقتی خواستی ، ایام البیض را روزه گرفته ، پانزدهم این ها را بخوان .

 

بر گرفته شده از کتاب اعتکاف بریدن از غیر خدا

درباره‌ی صراط

cloobDonbalerLinkPadTwitterFacebookyahoo

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد