خانه » اسلاید شو » بررسی کوتاه امکان رؤیت امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف
بررسی کوتاه امکان رؤیت امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف

بررسی کوتاه امکان رؤیت امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف

آیا رؤیت حضرت حجت عجل الله تعالی فرجه الشریف در عصر غیبت کبری ممکن است یا نه؟
یک بحث عقائدی مبسوط پر دامنه است، بعضی هستند به دلائل غیر کافی منکر مطلق هستند، رؤیت حضرت حجت عجل الله تعالی فرجه الشریف را در عصر غیبت و وقوع آن را انکار می‌کنند. بعضی مثبت مطلق هستند گویا اندک علامت و وجهی را که احتمال دادند تطبیق کند بر حضرت، تطبیق می‌دهند.
یکی از علمای حجاز از سادات عظام از دوستان بیست و چند ساله ما (۱) که چند سال هم زندان بوده است سید خیلی فهیمی هم است. گفت از حرم امام هشتم علیه السلام بیرون آمدم دیدم یک فرد سی، سی و پنج ساله‌ای مرتب به من نگاه می‌کند، آهسته آهسته آمد و به من سلام کرد، من هم به همان لهجه عربی گفتم علیکم السلام (یک کمی فارسی بلد) گفت آقا اهل کجا هستی؟ گفتم اهل حجاز، یک کمی دیگر رفت و یک چیزی گفت که من درست متوجه نشدم، گفتم دوباره بگو، یک دفعه دیدم دستم را گرفت و گفت آقا، مولا، من پیدا کردمت، دیدم چند نفر دور ما جمع شدند، به زحمت دستم را کشیدم و با عجله از دستش فرار کردم.
بعضی هم مثبت مطلق هستند که به هر صورت تا اندک مناسبتی ببینند می‌خواهند تطبیق بر حضرت کنند.
بعضی هم از این نکته سوء استفاده می‌کنند مغازه دو نبش می‌زنند.
نکته‌ای را که می‌شود گفت تشرف برای اوحدی از افراد ممکن است و واقع هم شده است.
نکته چالشی و معضلی که هست این است که بعضی فکر می‌کنند با ورد و با ذکر و با بعضی از جلسات و امثال آن امکان رؤیت حضرت هست، نه یک ملاک عمده برای رؤیت حضرت هست و آن ملاک را می‌شود از روایت صحیح السند (حدیث معراج)، خطاب ذات مقدس حق به نبی گرامی اسلام، استفاده کرد. در این روایت این جمله آمده است «يَا أَحْمَدُ لَأُزَيِّنَنَّهُ بِالْهَيْبَةِ وَ الْعَظَمَةِ فَهَذَا هُوَ الْعَيْشُ الْهَنِي‏ءُ وَ الْحَيَاةُ الْبَاقِيَةُ وَ هَذَا مَقَامُ الرَّاضِينَ فَمَنْ عَمِلَ بِرِضَائِي أُلْزِمُهُ ثَلَاثَ خِصَالٍ ……. فَلَا أُخْفِي عَلَيْهِ خَاصَّةَ خَلْقِي» (۲) (خداوند خطاب به پیامبر می‌گوید هر کس عمل کند به رضایت من ، هر کس در صدد تحصیل رضایت من خدا در بیاید من سه خصلت به او می‌دهم. خصلت سوم این است «فلا اخفی علیه خاصۀ خلقی» این ضمانت خداوند متعال است. من خلق مخصوصم که عنایات ویژه به آنها دارم بر او مخفی نمی‌کنم.
مخصوص‌ترین خلق خداوند متعال در عصر غیبت ولی الله الاعظم است. هر کس می‌خواهد به دنبال عدم خفاء ولی الله الاعظم بر خودش باشد، ملاک یک ملاک است آن هم عمل به رضای خداوند متعال است. گفتن این مطلب ساده است یعنی هر کسی که زندگانیش به صورتی باشد که مشی، رفتار، خوردن، خواب، استراحت، پول درآوردن، پول خرج کردن و تمام دائره زندگانیش در دائره رضایت الهی باشد اگر کسی به این درجه برسد خداوند عهد کرده در این روایت که خاص خلقش را بر او مخفی نمی‌کند.
در هر مورد تشرفاتی که سند درست و درمان دارد همین ملاک را است. اگر کسی می‌خواهد راه این است و نه غیر آن. (۳)

(۱): منظور استاد حوزه علمیه قم حاج شیخ جواد مروی حفظه الله هستند.
(۲): إرشاد القلوب إلى الصواب، ج‏۱، ص: ۲۰۴، الباب الرابع و الخمسون فيما سأل رسول الله ص ربه ليلة المعراج‏
(۳): برگرفته از صجبتهای استاد مروی در جلسه پایانی خارج اصول سال تحصیلی ۹۳-۹۴ در قم در تاریخ ۶ خردادماه ۹۴٫

درباره‌ی صراط

cloobDonbalerLinkPadTwitterFacebookyahoo

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد