خانه » اسلاید شو » انتخاب حضرت ایت الله خامنه ای به عنوان رهبر جمهوری اسلامی
انتخاب حضرت ایت الله خامنه ای به عنوان رهبر جمهوری اسلامی

انتخاب حضرت ایت الله خامنه ای به عنوان رهبر جمهوری اسلامی

 

در نظام جمهوری اسلامی ایران ، رهبری نقشی تعیین کننده و كليدي دارد . رهبري انقلاب ، بالاترین مقام یک نظام اسلامی محسوب می شود . وي كارشناسي برجسته در خصوص مسائل اسلامی است و از او به عنوان ” ولی فقیه ” ياد می شود . برای احراز مقام مهم رهبری ، صفات دیگری نیز لازم است که اصل ۱۰۹ قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران ، به آنها تصريح كرده است . صلاحیت علمی لازم برای افتاء در ابواب مختلف فقه ، عدالت و تقوای لازم برای رهبری امت اسلام ، بینش صحیح سیاسی و اجتماعی ، تدبیر ، شجاعت ، مدیریت و قدرت کافی برای رهبری از جمله شرايط رهبري است . براساس قانون اساسی ، نمايندگان مجلس خبرگان رهبری که فقها و اسلام شناسان منتخب مردم هستند ، باید شخصی را که از لحاظ اين شرایط ، از دیگران برتر است ، به رهبری انتخاب و بر کار او نظارت کنند .
امام خمینی (ره) بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران از این نظر ، جامع الشرایط بود و به همین دلیل در جریان پیروزی انقلاب اسلامی و دهه اول انقلاب ، به خوبی و با درایت ، مردم را رهبری کرد . پس از رحلت اندوهبار امام خميني ، مجلس خبرگان رهبری در ۱۴ خرداد سال ۱۳۶۸ ه . ش . ( چهارم ژوئن سال ۱۹۸۹ ) ، به اتفاق آراء ، آیت ا… خامنه ای رئیس جمهوري وقت را كه از یاران صديق امام خمینی (ره) بود ، به عنوان جانشین امام و رهبري جمهوری اسلامی ایران برگزید . آیت ا… خامنه ای ۲۰ سال است که با درایت ، شجاعت ، دلسوزی و تلاش همه جانبه ، مسئولیت سنگین و دشوار رهبری را بر دوش مي كشد . اکنون پس از دو دهه تجربه ، در عمل مشخص شده است که ایشان نه تنها ویژگی های مندرج در قانون اساسی را دارد ، بلکه علاوه بر آن از صفات و شاخصه های بارز دیگری نیز براي رهبری انقلاب و امت اسلامی برخوردار است .
امروزه جايگاه علمی و شايستگي هاي معنوي و اخلاقی آیت ا… خامنه ای بر کسی پوشیده نیست . در جمهوری اسلامی ایران ، رهبر تنها یک مقام برجسته سیاسی نیست ، بلکه او رهبری معنوی جامعه را نیز به عهده دارد . تقوا و پارسايي رهبر معظم انقلاب ، باعث شده است مردم ايران جذب شخصيت ایشان شوند و جايگاه او را بالاتر از یک مسئول سیاسی ، پاس بدارند . به همین دلیل ، ابراز احساسات مردم نسبت به ایشان ، حاكي از رابطه معنوی آنها با رهبري است که در پارسايي ، ساده زيستي و پايبندي به اصول اسلام ، به خوبي شناخته شده است . آیت ا… خامنه ای همواره بر اسلامی بودن نظام تاکید دارد و حرکت نظام به سوی پيشرفت و تعالي را با استفاده از ابزارهايي که قانون در اختيار رهبري نهاده است ، نظارت و کنترل می کند . در واقع رهبری در نظام جمهوری اسلامی ، مقامي كليدي برای تضمین ماندگاري و سلامت نظام است .
از ویژگی های مهم رهبری آیت ا… خامنه ای ، توجه خاص ايشان به مردم است . این راهبرد را می توان در عرصه های مختلف سیاسی ، اجتماعی ، فرهنگی و اقتصادی مشاهده کرد . ایشان همواره به مسئولان تاکید می کنند که به مشکلات مردم ، به ویژه اقشار ضعیف جامعه رسیدگی کنند و خدمت به مردم را یک عبادت بشمرند . ملاقاتهای صميمي رهبر انقلاب اسلامی با اقشار مختلف مردم و آگاهی از كاستيها و مشکلات آنها ، حاکی از جایگاهی است که رهبري برای مردم قائل است . آیت ا… خامنه ای به حضور و مشاركت مردم در صحنه ، اهمیت می دهد ، استعدادها و نيروهاي آشكار و نهان جامعه را به خوبي مي شناسد و مي كوشد نيروهاي بالقوه جامعه را به حركت و جوشش درآورد . ايشان از آحاد ملت ایران می خواهد كه با تيزبيني و هوشياري كامل ، مسائل كشور را دنبال كنند و درباره سرنوشت خود ، حساس باشند .
یکی از مشخصه های رهبری آیت ا… خامنه ای ، تاکید بر مردم سالاری دینی است . این اصل که از تعاليم اسلامي سرچشمه مي گيرد ، ناشی از اعتقاد به برتری تعالیم الهی و لزوم تعیین سرنوشت كشور توسط خود مردم است . براساس نظريه مردم سالاری دینی که از ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی در ایران به اجرا درآمده ، مردم آزادانه در اداره امور کشور مشارکت مي کنند و این مشاركت در چارچوب اسلام که داراي كامل ترين قوانین است ، شكل مي گیرد . رهبر انقلاب اسلامی طي دو دهه رهبری خود ، همواره تبیین کننده و مبلغ تفکر مردم سالاری دینی بوده و آن را از ارکان نظام جمهوری اسلامی در برابر لیبرالیسم غربی می داند .
بسیاری از انقلاب های جهان ، پس از مدتی به دلیل بی اعتنایی رهبران آنها به اصول و مبانی انقلاب ، به بیراهه رفته و استحاله شده اند . اما انقلاب اسلامی ایران همچنان بر پایه ارزشهای اسلامی و مردمی خود ، موانع را از سر راه بر مي دارد و به پیش می رود . از دلايل وفاداری ملت ايران به راه انقلاب و امام خميني ، تاکیدات مکرر آیت ا… خامنه ای به مردم و مسئولین در مورد اهميت حفظ مبانی انقلاب اسلامی است . ایشان با تشریح آموزه های انقلاب و تبیین تاثير سازنده آنها بویژه برای جوانان ، می کوشد ارزشهای اصیل و غنی اسلام ، سرلوحه كار مردم و مسئولین باشد و در عمل آنها نيز مشاهد شود . از دیگر ویژگیهای رهبر انقلاب اسلامی ، توجه به نسل جوان است . ایشان جوانان را آینده سازان کشور می داند و به همین دليل ، هر از چندی با جوانان ، به ویژه دانشجویان به بحث و گفتگو مي نشيند . توصیه های رهبر معظم انقلاب به جوانان مبنی بر پشتکار در تحصیل علم ، توجه به معنویت و ارزش های انقلاب اسلامی و داشتن روحیه نشاط و نوآوری در کارها ، همواره راهگشای نسل جوان ايران بوده است .
عدالت از شرایط مهم رهبری در نظام جمهوری اسلامی ایران است . آیت ا… خامنه ای براي نهادينه كردن پايه هاي عدالت در کشور ، اهتمام جدي دارد . عدالت طلبی و مبارزه با انواع تبعیض ، در ابعاد داخلی و خارجی و نيز در همه مسایل اقتصادی ، اجتماعی ، سیاسی و فرهنگی ، پي گيري می شود . چرا که عدالت و مبارزه با تبعیض ، از تعالیم برجسته اسلام است . در همین خصوص ، رهبر انقلاب اسلامی ، مبارزه با فساد در زمینه های مختلف ، بویژه فساد اقتصادی را همواره مد نظر دارد . تاکید ایشان بر مبارزه با فساد و تشکیل کمیته ای از رؤسای سه قوه برای مبارزه با مفاسد اقتصادی ، حاکی از توجه خاص رهبري انقلاب به ریشه كن كردن فساد است .
تاکید بر توسعه همه جانبه ايران و گسترش رفاه و آبادانی در اين سرزمين ، از دیگر شاخصه های رهبری آیت ا… خامنه ای است . در اين رابطه، رهبر معظم انقلاب ، الگوي توسعه ايران را ، اجرای سند چشم انداز ۲۰ ساله کشور و برنامه های پنج ساله توسعه می داند . البته ایشان ، این نکته را يادآور مي شود که توسعه ايران برخلاف کشورهای غربی نباید همراه با گسترش تبعیض باشد ، زيرا توسعه از نگاه اسلام ، مبتني بر عدالت است و در غير اين صورت ، توسعه به معناي واقعي كلمه ، هرگز تحقق نمي يابد .
حمایت آیت ا.. خامنه ای از دولتهاي مختلف ايران در دو دهه اخير نیز قابل توجه است . پشتیبانی رهبری از آن جهت است که دولت و رئيس جمهور ، با پشتوانه كافي ، برنامه هاي سياسي ، اقتصادي و اجتماعي خود را در مقاطع مختلف زماني سازماندهي كنند .
نکته قابل توجه ديگر در رهبري آيت ا… خامنه اي ، اشراف و آگاهي ايشان به مسائل داخلي و خارجي است . رهبر معظم انقلاب از منابع متنوع و موثق ، اخبار و اطلاعات دقيق را در مورد مسائل و امور مختلف كشور به دست مي آورد . آگاهي رهبري از امور جامعه ، به ايشان کمک مي کند تا در خصوص مسائل گوناگون ، با دقت و تدبير مناسب ، تصميم گيري و اقدام کند . در زمينه مسائل جهاني و بين المللي نيز آيت ا… خامنه اي از شناخت بسيار بالايي برخوردار است . چنان كه بسياري از مقامات و سران كشورهاي مختلف ، پس از ديدار با ايشان ، از احاطه و تسلط رهبري انقلاب به مسائل جهاني، شگفت زده شده اند . در خصوص سیاست خارجی ، بسياري از مردم و سياستمداران جهان، شاهد مواضع و اظهارات شجاعانه آیت ا… خامنه ای در مقابله با قدرتهاي بزرگ بوده اند . ایشان در دفاع از اسلام و مسلمانان و مظلومان جهان ، مسامحه و سازش را روا نمی داند و با صراحت ، سخنان خود را علیه قدرتهاي زورگو و سلطه جو بیان می کند . در واقع ظلم ستیزی ، يكي ديگر از شاخصه هاي رهبري انقلاب اسلامی است . ایشان همواره با زياده خواهي و توسعه طلبي آمریکا و رژیم صهیونیستی مخالفت ورزيده و از ملتهای مظلوم چون فلسطین ، لبنان ، عراق و افغانستان دفاع کرده است . از طرف دیگر ، دعوت به وحدت اسلامی ، اصلي روشن در موضع گیری های رهبر معظم انقلاب است . ایشان همبستگی و اتحاد ملل مسلمان را زمينه ساز سربلندی و سعادت آنها می داند و براي تحقق وحدت اسلامي ، تلاشهای مستمری را انجام داده است .
به این ترتیب ، آیت ا… خامنه ای ، جانشین صالح امام خمینی (ره) ، ویژگی های شاخصي دارد كه متاثر از آرمان ها و تعاليم اسلام است . مي توان گفت اعتقاد و توكل ايشان به خداوند ، زمينه ساز موفقيت ايشان در رهبري نظام جمهوری اسلامی در اين دنياي ناآرام و پر فراز و نشيب بوده است .

درباره‌ی صراط

cloobDonbalerLinkPadTwitterFacebookyahoo

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد