خانه » جشن » رفتار مدبرانه و کریمانه پیامبر اکرم صلی الله علیه وآله وسلم
رفتار مدبرانه و کریمانه  پیامبر اکرم صلی الله علیه وآله وسلم

رفتار مدبرانه و کریمانه پیامبر اکرم صلی الله علیه وآله وسلم

رفتار مدبرانه و کریمانه پیامبر اکرم صلی الله علیه وآله وسلم
سیره پیامبر اسلام صلی الله علیه وآله وسلم سرشار از راهکارهای مختلف برای تحقق وحدت اسلامی است.وقتی ما به تاریخ اسلام می نگریم، می بینیم پیامبر صلی الله علیه وآله وسلم در برابر بت پرستان و مشرکان قریش ، با مدارا و مسالمت آمیز رفتار می نمود؛چه در زمانی که مسلمانان از قدرت کافی بهرمند نبودند، و چه در آن زمان که مسلمین دارای قدرت شده بودند.
پیامبر اسلام صلی الله علیه وآله وسلم در زمان دعوت علنی خویش، هنگامی که مشرکان برای تقدیس بتهای خود به مکه آمده بودند،در کنار خانه خدا، با صدای رسا عبارت (قولوا لا إله إلا اللّه تفلحوا ) را تکرار کردند.مشرکان هنگامی که صدای حضرت را شنیدند اورا سنگ باران کردند و خون از بدن مبارکش جریان یافت.در روایات آمده که فرشته ای نزد حضرت آمد وبه ایشان عرض کرد: به من فرمان بده تا کوههای مکه را نزدیک هم کنم تا اهل مکه را در هم بکوبند اما پیامبر مهربان نپذیرفت و فرمود:
«إنمّا بعثت رحمةً، ربّ اهد امتی فإنهم لا یعلمون»(۱)
همانا من برای رحمت مبعوث شدم.بار خدایا، قوم مرا هدایت فرما که نادان اند.
اینگونه رفتارهای پیامبر صلی الله علیه وآله وسلم در تاریخ اسلام بسیار است. همانطور که در مقابل، در مواردی که برای اسلام خطرناک بوده ایشان خشم خود را نشان داده اند؛ حتی در برابر منافقانی که در لباس مسلمانی قصد تفرقه بین مسلمانان را داشتند. اما یک اصل درسیره ایشان وجود داشت وآن هم اصل اولیه ملاطفت و مهربانی که بر خشمشان همیشه غلبه داشته است.
در واقع هدف سیره ایشان این است که وحدت در یک امت، جزء اصول پایداری آن امت است و پیامبر اکرم برای پایداری امت خود حتی لازم میداند گاهی با دشمنان خود نیز مدارا کند وبا آنها با مهربانی برخورد کند.
ایشان در موارد مختلف نیز به این اصل اشاره کرده اند مثل این جمله :
المسلمون ید واحدة علی من سواهم ؛(۲)
مسلمانان در برابر بیگانگان همچون یک دست اند؛
پس وحدت بین مذاهب مختلف امت اسلامی جزء ضروریات استحکام آن امت است.
۱) بحارالأنوار، ج۱۷ ص۲۷۶
۲)الاثناعشریه،ص۹

درباره‌ی ali mehri

cloobDonbalerLinkPadTwitterFacebookyahoo

2 نظر

  1. عالی بود هم خلاصه هم مفید
    دستتون درد نکنه
    خیلی سایتتون مفید است بازم ادامه بدید

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد