خانه » جشن » وحدت در مکتب جعفری
وحدت در مکتب جعفری

وحدت در مکتب جعفری

در زمان امام صادق علیه السلام، ظاهرا شیعه قدرت پیدا کرده بود و شیعیان قدرت اظهار داشتند و در محله ها شیعه و اهل تسنن باهم زندگی میکردند امام به شیعیان سفارش می کرد و آداب معاشرت با مذاهب دیگر را، به پیروانشان گوشزد میکردند.
معاوية بن وهب می گويد: به امام صادق (ع) عرض كردم: با بستگان و ساير مردم (غیر مذهب ما) كه با آنها رفت و آمد و معاشرت داريم چطور رفتار كنيم؟
امام فرموند: امانت را به آنها بر گردانيد، و در نزاع ها(به حق) شهادت بدهيد، چه به نفع آنها باشد يا به ضررشان باشد و از بيماران ومریض های آنها عيادت كنيد، و در تشييع جنازه مردگانشان شركت کنید.
به کسانی که به شما اعتماد میکنند چه نیکوکار باشند چه بد کار امانت را بر گردانید، زیرا رسول خدا به ادای امانت حتی نخ و سوزن (که چیز کم ارزش است ) امر فرموده و خود نیز اینچنین بوده است. به کسی جعفری مذهب ( شیعه ) گفته می شود که متقی ، درست گفتار و امانتدار و با مردم خوش رفتار باشد.و چنين شخصى با اين گونه كارهايش مرا خوشحال می کند ، و اين روش و آيين جعفرى است .
اگر شيعه ما داراى اين صفات نباشد برايم ناراحت کننده و ننگ است، و مردم مى‏گويند: اين است آيين جعفر صادق. با آنها در مساجدشان نماز بگزاريد تا آنچه ميان شما و آنان متفاوت است مشخّص شود.(۱)
در حدیثی دیگر از آن حضرت آمده است هر کس با اهل تسنن در صف اول نماز بخواند مانند آن است که با رسول اللهدر صف اول نماز خوانده است.(۲)
به امام صادق علیه السلام گفته شد: ای فرزند رسول خدا ما مردی را می بینیم که در مسجد صراحتا از دشمنان شما نام می برد و توهین می کند امام فرموند: چرا چنین می کند خدا او را لعنت کند ما را در معرض اذیت و آزار قرار می دهد.(۳)
متاسفانه برخی از سنی نما ها و شیعه نماها نسبت به برادران دینی خود توهین میکنند و به بزرگان آنان بی ادبی می کنند و این کار ها را نسبت میدهند به شیعه و سنی و هدفی غیر از تفرقه انداختن بین مسلمانان ندارند، درحالی که ما همگی پیروان پیامبر خداییم و پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم با اخلاق ترین مردم زمان خود بوده است و اینگونه رفتار ها از ما مسلمانان دور است .

*برای مطالعه بیشتر به کتاب آداب معاشرت از دیدگاه معصومین علیهم السلام نوشته محمد علی فارابی مراجعه کنید*

۱) الكافي ج‏۲ ۶۳۶
۲) وسایل الشیعه ج ۵ باب ۵
۳) الاعتقادات ص ۱۰۷

درباره‌ی ali mehri

cloobDonbalerLinkPadTwitterFacebookyahoo

یک نظر

  1. من این مطلبتونو تو راه دانشگاه خوندم خیلی مفید بود برام ممنون

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد