خانه » جشن » امام حسن عسکری علیه السلام در نگاه معتمد عبّاسى
امام حسن عسکری علیه السلام در نگاه معتمد عبّاسى

امام حسن عسکری علیه السلام در نگاه معتمد عبّاسى

امام حسن عسکری علیه السلام در نگاه معتمد عبّاسى

مقام و منزلت حضرت امام حسن عسكرى(عليه السلام) به حدّى در نزد خواصّ و عوام مشهور بوده که حتّى خلفاى زمان خويش را نيز به اعتراف به قدر و منزلت والاى خود وادار مى کردند.
روايت شده که جعفر بن على فرزند حضرت امام هادى(عليه السلام) و برادر حضرت امام حسن عسكرى(عليه السلام) روزى از معتمد عبّاسى خواست که وى را به مقام امامت بگمارد و پس از برادرش حضرت امام حسن عسكرى(عليه السلام) مقام آن حضرت را به وى اعطا نمايد. معتمد عبّاسى به وى پاسخ داد:
بدان که مقام و منزلت برادر تو به واسطه نزديكى به ما و دستگاه سلطنت حاصل نشده است، بلكه فقط به واسطه نزديكى به خداوند عزّ و جلّ مى باشد. ما بسيار مى کوشيم تا قدر و منزلت او را پايين آورده او را از مقام و مرتبه خود باز داريم. اما خداوند متعال اراده فرموده تا رفعت شأن وى را روز به روز افزايش دهد. چرا که وى داراى صيانت نفس، حسن رويّه، دانش و عبادت مى باشد. حال اگر تو در نزد پيروان و شيعيان برادرت به چنين درجه اى رسيده اى حاجتى به ما ندارى و اگر در نزد آنان به چنين درجه و منزلتى نرسيده اى و آنچه در برادر توست در تو موجود نمى باشد ما نمى توانيم از اين جهت تو را بى نياز کنيم .
منبع: قطب راوندى، الخرائج و الجرائحج۳ ص ۱۱۰۹/بحار النوار ج ۵۲ص ۲۵۰

 

درباره‌ی صراط

cloobDonbalerLinkPadTwitterFacebookyahoo

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد