خانه » قمری » ربیع الثانی » حضرت معصومه شفیعه روز جزا
حضرت معصومه شفیعه روز جزا

حضرت معصومه شفیعه روز جزا

شفاعت یکی از معتقدات شیعه میباشد و در راس همه رسول اکرم و ائمه اطهار میباشند که در روز قیامت شفاعت میکنند و این صفت بخاطر ابرومندی در پیشگاه حضرت حق بدست می اید .
در زیارت امام حسین(علیه السلام) می خوانیم:
اللّهم ارزقنی شفاعة الحسین یوم الورود خدایا شفاعت حسین را در روز ورود بر خودت روزیم کن
بجز این بزرگان، منسوبین خاندان وحی و حتی پیروان مخلص آنان می توانند به اذن پروردگار شفاعت کنند. بنابر روایات متعدد فاطمه زهرا(سلام الله علیها) از شخصیت های شفاعت کننده نزد پروردگار است، در روایت جابر از امام باقر(علیه السلام) اینگونه آمده است که فرمود: ای جابر و اللّه که فاطمه شیعیان و محبان خود را آن گونه که طیور دانه های خوب و سالم را از میان دانه های بد جدا نموده، انتخاب می کند.(۱)
از طریق اهلبیت روایات فراوانی داریم که بهشت و شفاعت جزء مهریه حضرت زهرا(سلام الله علیها) می باشد.(۲)
ذریه پیغمبر اکرم صلی الله علیه واله جزع شفاعت کنند گان در روز قیامت میباشند که در تایید این مدعا میتوان به همین روایت از امام صادق علیه السلام اکتفا کرد که امام صادق می فرمایند :
هنگامی که قیامت فرا رسد، خداوند تبارک و تعالی همه آفریدگان خود را در مکان پهناوری جمع کند و تاریکی شدیدی همه آنها را فرا گیرد
که آنها به ناله درآیند و با تضرع به درگاه الهی عرض کنند:
خدایا! این تاریکی را از ما برطرف کن.
در این هنگام گروهی وارد محشر می شوند که نور فراوانی پیشاپیش آنها حرکت کند، به طوری که صحنه قیامت را روشن سازد.
اهل محشر گویند:
حتما اینها پیامبران الهی هستند که چنین نورافشانی می کنند.
ندایی از طرف پروردگار بلند شود که اینان پیامبران نیستند.

اهل محشر گویند:
پس ایشان فرشتگانند.
دوباره از طرف پروردگار ندا آید که ایشان فرشتگان نیستند.

اهل محشر گویند:
پس ایشان شهدایند.
بار دیگر جواب آید که اینان شهیدان هم نیستند.

اهل محشر سوال کنند:
پس اینها چه کسانی هستند؟
ندایی در جواب آید که از خود آنها بپرسید.

اهل محشر به آنها عرض کنند:
شما چه کسانی هستید؟
جواب دهند:
نحن العلویون، نحن ذریة محمد رسول الله صلی الله علیه و آله و سلم، نحن اولاد علی ولی الله، نحن المخصوصون بکرامة الله، نحن الآمنون المطمئنون
ما کسانی هستیم که انتساب به امیرالمومنین داریم، ما از نسل رسول خدا و فرزندان امیرالمومنین علی ولی خدا هستیم، ما را خدارند به کرامت خود اختصاص داده است، ما ایمن از عذاب الهی و مطمئن به رحمت او هستیم.
آنگاه ندایی از طرف پروردگار رسد که درباره دوستان و ارادتمندان و پیروان خود شفاعت کنید. و چون ایشان شفاعت کنند، خداوند شفاعت آنها را بپذیرد.(۳)
یکی از افرادی که به عنوان شفیعه روز قیامت نام برده شده حضرت فاطمه معصومه سلام الله علیها میباشد که در زیارت آن بانوی معظمه می خوانیم: یا فاطمة اشفعی لی فی الجنة؛ ای فاطمه برای من نزد خدا درباره بهشت شفاعت کن. و این خود نشان دهنده مقام و مرتبه آن شافع روز جزاست.
در فراز دیگر زیارتنامه آمده که: فان لک عند اللّه شأناً من الشأن یعنی اینکه ما از تو طلب شفاعت می کنیم نه تنها به خاطر اینکه تو دختر، خواهر و عمه امامی، بلکه به واسطه رابطه مخصوصی که با مقام ربوبی داری از شأنیت و اعتبار بهره مندی که البته برای ما خاکیان قابل فهم نیست و تنها خدا و پیامبر و اوصیاء طاهرینش بر آن آگاهند.
ـــــــــــــــــ
۱:بحار، ج ۸، ص ۵۲
۲:همان، ص ۱۰۵
۳:یشاره المصطفی ص۳۳

درباره‌ی صراط

cloobDonbalerLinkPadTwitterFacebookyahoo

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد