خانه » قمری » ربیع الثانی » چگونگی رحلت حضرت معصومه سلام الله علیها
چگونگی رحلت حضرت معصومه سلام الله علیها

چگونگی رحلت حضرت معصومه سلام الله علیها

در سال ۲۰۱ هجری یک سال بعد از سفر امام هشتم به مرو (مشهد کنونی) حضرت معصومه سلام الله علیها به همراه عده ای از برادران به منظور دیدار و تجدید عهد با امام زمان خود عازم مرو شدند .
در این سفر وقتی به شهر ساوه رسیدند ،عده ای از مخالفان اهل بیت با ماموران حکومتی هماره شدند و اهل بیت را موردهجوم قرار دادند .در این حمله عده از همراهان حضرت معصومه سلام الله علیها به شهادت رسیدند .در ساوه حضرت بیمار شدند و فرمودند که من را به قم ببرید ،چرا که از پدرم شنیدم که شهر قم مرکز شیعیان ماست .
در این هنگام بود که حضرت را به طرف قم حرکت دادند. مردم قم از این خبر مسرت بخش بسیار خوشحال شدند و به استقبال حضرت شتافتند .موسی بن خزرج بزرگ خاندان اشعری زمام شتر آن حضرت را در دست داشت و حضرت معصومه سلام الله علیها در خانه موسی بن خزرج که امروزه در میدان میر معروف است اجلال نزول کردند .
این بانوی مکرمه و بزرگوار مدت ۱۷ روز در شهر قم سکونت داشتند . و بعد از ۱۷ روز حضور با برکت در این شهر وفات کردند .
در عزای فوت حضرت معصومه قم یکپارچه غرق در حرن و اندوه و عزا شد بدن ان مکرمه را غسل دادند و کفن کردند و به طرف باغ موسی بن خزرج (مکان فعلی حرم مطهر)اوردند و دو سوار نقابدار از بیرون شهر امدند و بر بدن ان حضرت نماز خواندند انگاه داخل سرداب شده و بدن ان حضرت را دفن کردند و برگشتند و کسی انها را نشناخت .

ــــــــــــــ
وسیله المعصومین ،میرزا ابوطالب بیوک ــ قیام سادات علوی علی اکبر تشید

درباره‌ی صراط

cloobDonbalerLinkPadTwitterFacebookyahoo

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد