خانه » قمری » رمضان » انگیزه نماز خواندن در قران
انگیزه نماز خواندن در قران

انگیزه نماز خواندن در قران

 

«نماز» يكى از مهم ترين عبادات و نيايش هاى اسلامى است و در هر شبانه روز پنج نوبت در نهايت سادگى، صفا و معنويت انجام مى گردد. علاوه بر آثار تربيتى و اخلاقى، تقويت روح ايمان و شستشوى مغز و دل از آثار گناه، هر مسلمانى را موظّف مى كند كه تن و لباس خود را همواره پاك و پاكيزه گرداند. چرا كه يكى از شرايط آن طهارت و پاكيزگى است، و چون يكى از شرايط آن غصبى نبودن لباس و مكان نمازگذار است، به انسان توصيه مى كند كه از هرگونه تجاوز و تعدّى به اموال ديگران و تملّك نامشروع دسترنج آنان خوددارى نمايد. وانجام ان در اوقات خاص باعث می شود که انضباط و وقت شناسى را به انسان بیاموزد، و انسان را به سحرخيزى كه رمز پيروزى بسيارى از مردان موفّق جهان است عادت مى دهد.ومى توان در اهمیت خواندن ان به جماعت گفت که نماز جماعت درسى از مساوات، برادرى، برابرى، هم آهنگى و اتّحاد است.

ذکر سه انگیزه از قران کریم برای خواندن نماز:

۱- براى شُكر:«فَلْيَعْبُدُوا رَبَّ هَذَالْبَيْتِ، الَّذِى‏ أَطْعَمَهُمْ مِنْ جُوعٍ وَ آمَنَهُم مِنْ خَوفٍ»(قریش ۳-۴)«پس بايد خداى اين خانه را بپرستند. همان خدايى كه در گرسنگى غذايشان داد و از بيم دشمن آسوده خاطرشان كرد.»

یکی از راههای شکر خداوند سر به سجده گذاشتن ونماز خواندن به درگاه الهی است وخود شکر دو گونه است ۱:شکر عملی ۲:شکر زبانی .و می توان نماز را از مصادیق شکر عملی در برابر خیل عظیم نعمت های پروردگار دانست.

در روایتی زیبا از رسول خدا صلى اللَّه عليه و آله نقل شده است كه خداوند مى‏فرمايند من مردم را خلق مى‏كنم، امّا آنان غير مرا مى‏پرستند. من به آنان روزى مى‏دهم، امّا آنان شكر ديگرى را مى‏نمايند. (تفسیر صافی)

۲- براى رشد:«انَّ الصَّلاةَ تَنْهى‏ عَنِ الْفَحشاءِ وَالْمُنْكَر»(عنكبوت، ۴۵٫) «نماز انسان را، از كارهاى زشت و ناپسند باز مى‏دارد.»

طبيعت نماز انسان را به ياد نيرومندترين عامل بازدارنده يعنى اعتقاد به مبدء و معاد مى‏اندازدکه داراى اثر بازدارندگی از فحشا ومنکر است وانسانی که از فحشا ومنکر دور باشد از لحاظ معنوی رشد پیدا میکند وبه کمال میرسد.لذا تمام علمایی که به درجه ای از کمال رسیدند به شا گردان خود اهمیت به نماز واول وقت خواندن ان را توصیه می کردند.ودر میان نماز ها به نماز شب توصیه موکد داشتند تا جایی که مرحوم فشارکی در کتاب عنوان الکلام خود یکی از عوامل رشد معنوی انسانها را نماز شب میداند همان توصیه ای که مرحوم قاضی به علامه طباطبایی فرمودند: که اگر دنیا میخواهی نماز شب بخوان واگر اخرت می خواهی نماز شب بخوان.

۳- براى انس:«اقِمِ الصَّلاةَ لِذِكْرى»(طه ۱۴)«بر پا دار نماز را براى ياد من.»

ياد خداوند، موجب اطمينان ، آرامش و نشاط درون آدمى است و نمى گذارد اندوه هاى برخاسته از حيات مادى موجوديت انسان را به خطر بیندازد؛ همان گونه كه نمى گذارد سرمستى در كامجويى ها، هدف نهايى شخصيت آدمى را از بين ببرد، ياد خداوند، دل را صفا و جلا مى دهد و زنگار غفلت ها و از خود فراموشى ها را مى زدايد.ودر مناجات زیبای شعبانیه اینطور امده است: الهى ، و الهمنى و لها بذكرك الى ذكرك ؛( خداى من ، مرا واله و حيران ياد خود براى ياد خود گردان .ونماز یکی از مصادیق برای یاد خداوند معرفی شده است وسجده در برابر پروردگار طبق اخرین ایه از سوره علق انسان را مقرب درگاه خداوند می گرداند.

 

درباره‌ی صراط

cloobDonbalerLinkPadTwitterFacebookyahoo

یک نظر

  1. تصفیه آب خانگی

    ممنون خیلی خوب بود

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد