خانه » قمری » رمضان » شرح دعای روز پانزدهم ماه مبارک رمضان
شرح دعای روز پانزدهم ماه مبارک رمضان

شرح دعای روز پانزدهم ماه مبارک رمضان

 

اللَّهُمَّ ارْزُقْنِي فِيهِ طَاعَةَ الْخَاشِعِينَ وَ اشْرَحْ فِيهِ صَدْرِي بِإِنَابَةِ الْمُخْبِتِينَ بِأَمَانِكَ يَا أَمَانَ الْخَائِفِين‏

 

خدایا، روزی کن مرا در آن فرمانبرداری فروتنان و بگشا سینه‌ام را در آن، به بازگشت دلدادگان، به امان دادنت ای امان دهنده ترسناکان.

شرح صدر یکی از ارزشهای الهی است و از نعمتهای خاص خداوند است که این خصلت و صفت را انبیای الهی دارا بودند .یک رهبر انقلابی و کسی که میخواهد مدیریت و رهبری جامعه ار به عهده بگیرد باید شرح صدر داشته باشد ،اراده قوی ،همت بلند ،تحمل و حلم داشته باشد .نه تنها مدیریت یک جامعه بلکه مدیریت یک گروه و یا حتی مدیریت خانواده نیازمند شرح صدر می باشد .

 

حضرت موسي ـ عليه السلام ـ وقتی ماموریت خدا وند را دریافت کرد  ، اذْهَبْ اِلى فِرْعَوْنَ اِنَّهُ طَغى  بلافاصله عرض مى کند: رَبِّ اشْرَحْ لی صَدْری * وَ یَسِّرْ لی اَمْری (خداوندا! سینه ام را گشاده ساز و کار را بر من آسان کن)در اینجا حضرت موسی طلب شرح صدر میکند از خدوند به این بیان که  ،خداوندا چند ماموریت مهم به من واگذار کردی :

۱- امر مهم و خطیر رسالت ۲- مبارزه با طواغیت و فرعون

در کنار این ماموریت ها ،به من شرح صدر عنایت کن  تا در اين ماموريت حساس موفق باشم. مراد آن است كه جريان رسالت و نبوت و همچنين مبارزه با طاغوت و مديريت جامعه و امت هر كدام نيازمند شرح صدر است، چون دريافت معارف وحي و انجام ماموريت با طاغوت، هر دو روح بزرگ، فكر بلند و عقل توانا و به تعبير قرآن، شرح صدر و گشادگي سينه لازم دارد. همچنين در بخش انجام ماموريت الهي و ادارة امت و حكومت، مهم ترين سرمايه، شرح صدر، تحمل و بردباري، استقامت و شهامت است. لذا امير مومنان ـ عليه السلام ـ در نهج البلاغه در جملة زيبايي فرمود:  آلة الرياسة سعة الصدر ،وسيلة رهبري و رياست، سينة گشاده است. در مجموع در اين آيه و كلام امير مومنان ـ عليه السلام ـ در نهج البلاغه، شرح صدر به عنوان بهترين وسيلة موفقيت در انجام ماموريت الهي معرفي شده است. پس يكي از معاني شرح صدر از نظر قرآن و نهج البلاغه، همان تحمل بار سنگين و صبر و مقاومت در پيش برد هدف است.

 

درباره‌ی صراط

cloobDonbalerLinkPadTwitterFacebookyahoo

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد