خانه » قمری » رمضان » شرح دعای روز شانزدهم ماه مبارک رمضان
شرح دعای روز شانزدهم ماه مبارک رمضان

شرح دعای روز شانزدهم ماه مبارک رمضان

 

اللَّهُمَّ وَفِّقْنِي فِيهِ لِمُوَافَقَةِ الْأَبْرَارِ وَ جَنِّبْنِي فِيهِ مُرَافَقَةَ الْأَشْرَارِ وَ آوِنِي فِيهِ بِرَحْمَتِكَ إِلَى (فِي) دَارِ الْقَرَارِ بِإِلَهِيَّتِكَ يَا إِلَهَ الْعَالَمِين‏

اى خدا، در اين روز مرا بر موافقت نيك‌‏مردان فروتن و خدا ترس، موفق بدار و از رفاقت اشرار جهان دور گردان  و مرا در بهشت دار القرار به رحمتت منزل ده، به حق الهيت و معبوديتت اى خداى عالميان.

یکی از راه های سعادت دنیوی و اروی انسان ها انتخاب دوست مناسب و دوری از رفاقتهای اشتباه است .

همنشینی با خوبان و اجتناب از اشرا و افراد شرور که دست به هر کار اشتباه و غلطی می زنند.

در روایتی ملاک صلاح و فساد اخلاقی  اینچنین معرفی شده است .قالَ عليه السلام: فَسادُ الْا خْلاقِ بِمُعاشَرَةِ السُّفَهاءِ، وَ صَلاحُ الْاخلاقِ بِمُنافَسَةِ الْعُقَلاءِ(كشف الغمة في معرفة الأئمة ج‏۲، ص: ۳۴۹) معاشرت و همنشينى با بى خردان و افراد لاابالى سبب فساد و تباهى اخلاق خواهد شد؛ و معاشرت و رفاقت با خردمندان هوشيار، موجب رشد و كمال اخلاق مى باشد.

یکی از بهترین همنشینان انسان قران است .

اويس قرنى درباره اثراتِ هم نشينى با قرآن مى گويد: هيچ كس با قرآن همدم نمى شود، مگر آن كه وقتى برخاست، بر كمالش افزوده گرديد يا از كوردلى و انحرافش كاسته شد. قرآن، مايه شفا و رحمت مؤمنان است، ولى براى ستمگران، چيزى جز زيان و خسارت‏ نيست . از ديدگاه اويس، قرآن براى مؤمنان عامل رشد، قوّت و كمال است و براى ستمكاران، زمينه ساز ضعف، تباهى و شكست مى شود. اويس، بهترين همدم و مونس خويش را قرآن كريم قرار داده بود و آن گاه كه رسول اكرم صلى الله عليه و آله نشانه هاى اويس را برمى شمرد، چنين فرمودند: اويس قرآن مى خواند و بر خويش مى گرید .( نوادر و متفرقات، ص: ۹۳۵)

ابرار حتما نباید از جنس ادمی باشد .عالم میتئواند از ابرار باشد ،کتاب خدا میتواند از ابرار باشد ،اخلاق خوب الگوی خوب ،عبرت گرفتن خوب و هر چیزی که انسان را به رشد و سعادت برساند و انسان را به خدا نزدیکتر کند می وشد از ابرار .

در مقابل ابرار ،اشرار است یعنی هر چیزی که انسان  را از خدا و رشد و تعالی دور کند .

دوست و رفیق بد ،همکار بد ،موبایل ،اینترنت و.. هر چیزی که انسان را از رشد و تعالی بازبدارد .

 

 

درباره‌ی صراط

cloobDonbalerLinkPadTwitterFacebookyahoo

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد