خانه » قمری » شعبان » نحوه نفع رسانی خورشید از پشت ابر
نحوه نفع رسانی خورشید از پشت ابر

نحوه نفع رسانی خورشید از پشت ابر

یکی از مهم‌ترین اثرات وجود امام حتی زمان غیبت اثر امیدبخشی هست.

وقتی رئیس یک جمعیت زنده است حتی اگر مثلا بیمار یا در سفر باشد باز هم باعث نظم و آرامش و مایه امید و حرکت  آن جمعیت میشه اما وقتی خبر از دست رفتن یه رئیس به افرادش میرسه همگی دچار ناامیدی میشن و اون جمعیت ناخودآگاه از هم می‌پاشه.

امام زمان عجل‌الله‌تعالی‌فرجه‌الشریف هم این کلام قشنگ رو به ما گوشزد میکنن که: « وَ أَمَّا وَجْهُ الِانْتِفَاعِ بِي فِي غَيْبَتِي فَكَالانْتِفَاعِ بِالشَّمْسِ إِذَا غَيَّبَتْهَا عَنِ الْأَبْصَارِ السَّحَابُ وَ إِنِّي لَأَمَانٌ لِأَهْلِ الْأَرْضِ كَمَا أَنَّ النُّجُومَ أَمَانٌ لِأَهْلِ السَّمَاء » :
نفع بردن از من در زمان غيبتم مانند نفع بردن از خورشيد هنگام پنهان شدنش درپشت ابرهاست و همانا من ايمنی‌بخش اهل زمين هستم ، همچنانکه ستارگان ايمنی بخش اهل آسمانند (۱)

ما شیعیان به وجود امام زنده‌ای اعتقاد داریم که هرچند ایشون رو در میان خودمون نمی‌بینیم ولی تنها نیستیم و امام در بین ماست.

این اعتقاد باعث میشه ما همیشه امیدی زنده در دلهامون احساس کنیم و سعی کنیم خودمون و جامعه رو برای انقلاب جهانی حضرت مهدی(عجل‌الله‌تعالی‌فرجه‌الشریف) آماده کنیم.

این نکته رو نباید فراموش کرد که اعتقاد شیعه اینه که امام در دوران غیبت همواره مراقب حال پیروانش هستند و از اعمال ما آگاهی دارن.

امام مهدی(علیه‌السلام) این جمله رو هم اینطور بیان می‌کنن که: « إِنَّا غَيْرُ مُهْمِلِينَ لِمُرَاعَاتِكُمْ وَ لَا نَاسِينَ لِذِكْرِكمُ» : ما در رعايت حال شما کوتاهی نمی‌کنيم و ياد شما را از خاطر نبرده‌ايم ، که اگر جز اين بود گرفتاريها به شما روی می آورد و دشمنان شما را ريشه کن می‌کردند . پس از خدا بترسيد و ما را پشتيبانی کنيد .(۲)

خب این باعث میشه معتقدین همیشه مراقب اعمال خود باشن.
با وجود این مسائل، اثرات روانی و تربیتی غیبت کاملا مشخصه!

پی نوشت:
۱٫ بحار الأنوار الجامعة لدرر أخبار الأئمة الأطهار، ج‏۵۲، ص: ۹۲؛ كمال الدين و تمام النعمة، ج‏۲، ص: ۴۸۵٫
۲٫ الإحتجاج على أهل اللجاج، ج‏۲، ص: ۴۹۷؛ بحار الأنوار الجامعة لدرر أخبار الأئمة الأطهار، ج‏۵۳، ص: ۱۷۵٫

درباره‌ی صراط

cloobDonbalerLinkPadTwitterFacebookyahoo

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد