خانه » قمری » رمضان » سبک زندگی قرانی (تقوا ۱)
سبک زندگی قرانی (تقوا ۱)

سبک زندگی قرانی (تقوا ۱)

مَنْ یَتَّقِ اللَّهَ یَجْعَلْ لَهُ مَخْرَجاً وَ یَرْزُقْهُ مِنْ حَیْثُ لا یَحْتَسِب(۱)

راههای سعادت و به خدا رسیدن انسان غیر قابل شمارش می باشد، ولذا همه این راه ها از کانال تقوا می گذرد .که اگر چاشنی همه این اعمال تقوا نباشد انسان سعادتمند نمی شود بلکه به بن بست می خورد. تنها راهی که همیشه باز است و بن بستی ندارد مسیر تقوا می باشد .خداوند متعال می فرماید:من یتق الله یجعل له مخرجا .

تقوا یعنی احساس مسئولیت کردن در قبال نعمت های الهی و نعمتهای الهی را در مسیر خود و درست مصرف کردن .اگر غیر این باشد یعنی بی تقوایی !

تقوا یعنی انسان طوری عمل کند که اگر بعدها دیگران از اعمال او باخبر شدند شرمنده نشود !

تقوا به معنای گوشه گیری و انزوا و دوری از جامعه نیست بلکه تقوا به معنای زندگی با مردم زیر سایه بندگی می باشد این که انسان وارد یک زمین الوده می شود و دامن خود را برمی گیرد که الوده نشود .تقوا به این معناست که انسان در جامعه ای زندگی کند و از محرمات و مکروهات دست بکشد و خود را الوده نکند .تقوا فقط جنبه سلبی ندارد که بگوییم یعنی گناه نکردن بلکه تقوا دارای ابعاد سلبی و ایجابی است یعنی هم گناه نکنیم و هم اعمال مرضی خداوند را انجام دهیم .

انچه می تواند انسان را رستگار کند تقوا می باشد و لذا خداوند متعال، بعد از آنکه در سوره شمس هفت قسم مهم یاد می‌کند، از رستگاری افرادی سخن گفته که مزین ببه صفت پرهیزکاری  هستند: قَدْ أَفْلَحَ مَنْ زَکَّاها

مولا امیرالمؤمنین حضرت علی (ع) می فرمایند :سَبَبُ‏ صَلَاحِ‏ الْإِیمَانِ التَّقْوَى(۲)‏ تقوا موجب اصلاح ایمان است.

تقوا دارای اثاری است در زندگی که عبارت است از :

١.افزایش بصیرت

یکی از مهمترین سلاح های هر انسانی در مقابله با دشمن چه در جنگ نرم و چه در جنگ سخت ،تقوا می باشد انسان اگر واقعا متقی باشد خدا به او بصیرت می دهد تا راه درست را تشخیص دهد و به بیراهه نرود .

خداوند متعال  در قرآن کریم، خطاب به مؤمنان می‌فرماید: یا أَیُّهَا الَّذینَ آمَنُوا إِنْ تَتَّقُوا اللَّهَ یَجْعَلْ لَکُمْ فُرْقاناً (۳) ‌ای کسانی که ایمان آورده‌اید، اگر تقوای الهی داشته باشید، خداوند برای شما مایه تمیز خوب و بد، حق و باطل را قرار می‌دهد .

حضرت علی (ع) در این باره می‌فرماید: مَنِ اتَّبَعَ هَوَاهُ أَعْمَاهُ وَ أَصَمَّهُ وَ أَذَلَّهُ وَ أَضَلَّه‏ (۴)  هرکسی از هوای نفسش پیروی کند، او را کور و کر می‌کند و ذلیل و گمراه می‌سازد.

پس انچه به انسان بصیرت و روشن بینی می بخشد تقوا می باشد .تقوا موجب می شود انسان افق های اینده را ببیند و حق از باطل را تشخیص دهد .

٢. گذر از پیچ پر مخاطره مشکلات

خداوند متعال می‌فرماید: مَنْ یَتَّقِ اللَّهَ یَجْعَلْ لَهُ مِنْ أَمْرِهِ یُسْرا (۵) هر کسی تقواى الهى پیشه کند، خداوند کار را بر او آسان مى‏ سازد.

در آیه دیگری می‌فرماید: مَنْ یَتَّقِ اللَّهَ یَجْعَلْ لَهُ مَخْرَجاً (۶) هر کس تقواى الهى پیشه کند، خداوند راه نجاتى براى او فراهم مى‏ کند.

از پیامبر اکرم (ص) نقل شده که فرمودند: اِنِّی لَأَعْلَمُ آیَةً لَوْ أَخَذَ بِهَا النَّاسُ‏ لَکَفَتْهُمْ‏ وَ مَنْ‏ یَتَّقِ اللَّهَ‏ الْآیَةَ فَمَا زَالَ یَقُولُهَا وَ یُعِیدُهَا  من آیه‌ای را می‌شناسم که اگر مردم به آن عمل کنند، آن‌ها را (در رفع مشکلات) کافی است و آن آیه  وَ مَنْ‏ یَتَّقِ اللَّهَ‏ … است؛ و حضرت پیوسته این آیه را قرائت می‌کرد(۷)

 

 

۱:طلاق/٢ و ٣

۲: غرر الحکم و درر الکلم، ص ٣٩٥

۳: انفال/٢٩

۴: تصنیف غررالحکم و دررالکلم، ص ۶۵

۵: طلاق/ ٤

۶: طلاق/ ٢ و ٣

۷: تفسیر نورالثقلین، ج ٥، ص ٣٥٧

 

درباره‌ی صراط

cloobDonbalerLinkPadTwitterFacebookyahoo

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد