خانه » جشن » توحید در بیان امام رضا علیه السلام
توحید در بیان امام رضا علیه السلام

توحید در بیان امام رضا علیه السلام

مهمترین عاملی که می تواند انسان را از انحرافات دور کند و به سمت تعالی و رشد سوق بدهد توحید و یگانه پرستی است .به این معنا که انسان همیشه در زندگی و همه کار ها خدا را هدف قرار دهد و برای خداوند قدم بردارد و خدا را مد نظر قرار دهد و رضایت خدا برای او اهمیت داشته باشد.اگر خدا هدف باشد و برای رضایت خدا قدم برداشت و اصل توحید را مد نظر قرار دهیم میتوان به سعادت رسید و با این تفکر مشکلات و سختی ها معنایی ندارد ولی اگر دنیا و ثروت و مادیات هدف باشد انسان هیچ وقت روی ارامش و امنیت را نخواهد دید .

شاید از همین روست که خداوند متعال بر تمام مسلمانان واجب کرده که هر روز در نمازهای پنجگانه سوره حمد را قرائت نموده و این آیه‌ی شریفه را تکرار نمایند که: إِیَّاکَ نَعْبُدُ وَ إِیَّاکَ نَسْتَعینُ؛ (خدایا) تنها تو را می‌پرستیم و تنها از تو یاری می‌جوییم.(سوره فاتحه، آیه ٥)

فردی که در عبادت، موحد است، از اسارت شهوت و مقام و مال و مخلوقاتی مثل خود، ‌آزاد می‌شود و معبود و هدف او در زندگی خدا می‌شود؛ بنابراین، به خاطر غیرخدا، حاضر نیست ذلت را بپذیرد. پس توحید، روح آزادگی را در سبک زندگی انسان می‌دمد و چنین انسانی، دیگر فرمان‌برِ زَر و زور نیست.

امام رضا (علیه السلام) نیز، چه در قالب مناظرات و چه در شکل پرسش و پاسخ و مکاتبات و سخنرانی‌ها، همگان را به سمت فهم توحید و توجه عملی به آن سوق داده است، چنان که خطبه آن حضرت درباره‌ی توحید که در جمع عباسیان ایراد فرمود، مشهور است. حضرت پس از حمد و ثنای الهی و درود فرستادن بر پیامبر و اهل بیتش، می‌فرمایند: أَوَّلُ‏ عِبَادَةِ اللَّهِ‏ تَعَالَى‏ مَعْرِفَتُهُ‏ وَ أَصْلُ مَعْرِفَةِ اللَّهِ تَوْحِیدُهُ…؛ اولین عبادت خداوند متعال، شناخت او می‌باشد و اصل شناخت خداوند، فهم توحید است…( عیون اخبار الرضا علیه السلام، ج ١، ص ١٥٠)

درباره‌ی صراط

cloobDonbalerLinkPadTwitterFacebookyahoo

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد