خانه » جشن » سبک زندگی رضوی (بردباری)
سبک زندگی رضوی (بردباری)

سبک زندگی رضوی (بردباری)

یکی از ارزشهای دینی در جامعه اخلاق می باشد . اخلاق است که جامعه را اداره می کند و از بدی ها کم میکند وجامعه را به سمت ارشها سوق می دهد. امام رضا (علیه السلام) در مورد اهمیت اخلاق می‌فرمایند: أقربُکم مِنِّی مَجلِساً یَومَ القِیامَةِ أحسَنُکُم خُلُقاً وَ خَیرُکُم لِأهلِه ( مسند الامام الرضا (علیه السلام)، ج١، ‌ص ٢٩٧) در قیامت مقام آن کس از شما به من نزدیک‌تر است که در دنیا خوش اخلاق‌تر و نسبت به خانوادة خود نیکوتر باشد.

حلم و بردباری یکی از شاخه های اخلاق می باشد. این صفت پسندیده موجب امنیت روانی در جامعه می شود.اگر جامعه ای اهل عفو و بخشش باشند از تقصیر یکدیگر عبور کنند جامعه ای سالم و امن در پی خواهد داشت  به فرموده‌ی امام رضا (علیه السلام) از لوازم عفو و گذشت، آن است که آدمی با آن کس که از او بریده، پیوند برقرار کند؛ به کسی که او را محروم کرده، بخشندگی کند و از کسی که به او ظلم کرده، درگذرد.(آیین زندگی از دیدگاه امام رضا (علیه السلام)، ص ٩٦)

امام رضا (علیه السلام) مردم را به بردباری و گذشت، تشویق می‌فرمودند و در تفسیر آیه‌ی کریمه «فَاصْفَحِ الصَّفْحَ الْجَمیلَ( سوره حجر، آیه ٨٥فرمودند: «العَفوُ مِن غَیرِ عِتابٍ؛ از گناهان درگذر، به طوری که توأم با سرزنش نباشد..(تفسیر نورالثقلین، ج٣، ص ٢٧)

از سیره و رفتار این امام بزرگوار نیز اینچنین نقل شده:

مردی را که در گذشته، ظلم بسیار بر امام رضا (علیه السلام) کرده بود، به خاطر جُرمی دستگیر کرده و بر مأمون وارد کردند. مأمون خواست گردن او را بزند، پس گفت: ‌‌ای ابوالحسن! چه می‌فرمایی؟

امام (علیه السلام) فرمود: می‌گویم، اگر نِکویی کنی و از او درگذری، خداوند بر عزت تو می‌افزاید.( تحلیلی از زندگانی امام رضا (علیه السلام)، ص ٦٣)

اگر این رفتار در میان جامعة مسلمانان تبدیل به عادتی همگانی گردد، یقیناً آرامش جامعه و محبت و همدلی میان اعضای آن چندین برابر خواهد شد.

درباره‌ی صراط

cloobDonbalerLinkPadTwitterFacebookyahoo

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد