خانه » جشن » قطره ای از سیره رضوی
قطره ای از سیره رضوی

قطره ای از سیره رضوی

یکی از رذائل اخلاقی که بسیار ناپسند است چه در سطح فردی و یا اجتماعی ،خصلت ناپسند دروغگویی می باشد .در منابع روایی از دروغ به عنوان ام المفاسد یاد می کنند چرا که انسانی که دروغ می گوید باید برای پوشاندن دروغ اول به دروغ دوم متوسل شود و به همین صورت …

منشا این خصلت زشت و ناپسند را می توان در تربیت ناصحیح در محیط خانواده یا محل رشد فرزند جستجو کرد و بر پدران و مادران لازم است که در خانواده با عمل و راست گویی فرزندان خود را اعادت به راست گویی و صدق کنند.

امام رضا علیه السلام در بیانی نورانی دروغ را اینچنین توصیف میکنند: إذا کَذِبَ العَبدُ کِذِبةً تَبَاعَدَ المَلَکُ مِنهُ مَسیرَةَ میلٍ مِن نَتنِ ما جاءَ بِهِ؛ هرگاه کسی مرتکب دروغ گفتن شود، فرشته (رحمت حافظ او) به خاطر تعفّن دهانش یک میل از وی فاصله می‌گیرد.(آیین زندگی از دیدگاه امام رضا (علیه السلام)، ص ١٣٦)

در بیانی دیگر حضرت می فرمایند: شخصی به حضور رسول خدا (صلی الله علیه و آله و سلم) شرفیاب شد و از ایشان خواست شیوه‌‌ای به او بیاموزد که منشأ همه خیرات باشد و سعادت دنیا و آخرتش را تأمین کند. حضرت در پاسخ فرمودند: دروغ مگو.

آن شخص می‌گوید: من توصیة حضرت را مورد توجه قرار داده و به آن عمل کردم، و همین راست‌گویی مرا از بدکرداری نجات داد. چرا که با خود می‌اندیشیدم، در صورتی که کسی از من بپرسد آیا فلان عمل خلاف را انجام داده‌‌ای؟ اگر راست بگویم، حقیقت عمل را گفته‌ام و پرده از اسرارم کنار می‌رود و در نتیجه، ‌رسوا می‌شوم. اگر هم دروغ بگویم، برخلاف توصیه رسول خدا (صلی الله علیه و آله و سلم) عمل کرده‌ام. بنابراین، مجبور شدم خودسازی کنم و از همه گناهان و لغزش‌ها دست بردارم.( بحار الأنوار (ط – بیروت)، ج ٦٩، ص ٢٦٢)

درباره‌ی صراط

cloobDonbalerLinkPadTwitterFacebookyahoo

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد