خانه » جشن » مقام عصمت حضرت معصومه سلام الله علیها
سوال:چگونه ممکن است حضرت معصومه ،معصوم باشد ؟مگر عصمت از آن ائمه اطهار و انبیا نبوده است ؟

مقام عصمت حضرت معصومه سلام الله علیها

از امام رضا (علیه السلام) روایت شده:

مَنْ زارَ الْمَعْصُومَةَ بِقُمْ کَمَنْ زارَنی؛ کسی که معصومه را در قم زیارت کند، مانند کسی است که مرا زیارت کرده باشد.( ریاحین الشریعه، ج ٥، ص ٣٥)

شواهد و قراین بسیاری بر عصمت حضرت فاطمه معصومه سلام الله علیها موجود است ولی این روایت حضرت امام رضا علیه السلام صراحت در این مطلب دارد و بیانگر مقام عصمت حضرت معصومه سلام الله علیها می باشد .ضمناً این سخن بیانگر دو نکته است اول اینکه این لقب را حضرت رضا (علیه السلام) به حضرت معصومه (سلام الله علیها) داده است، وگرنه نام حضرتِ معصومه (سلام الله علیها) فاطمه کبری می‌باشد. دوم، درست است که حضرت معصومه امام زاده است ولی با توجه به کلام امام رضا علیه السلام زیارت مرقد مطهر ایشان ،پاداش زیارت خود امام را دارد و این مقامی بسیار رفیع است .

سوال:چگونه ممکن است حضرت معصومه ،معصوم باشد ؟مگر عصمت از آن ائمه اطهار و انبیا نبوده است ؟

در پاسخ باید گفته شود که عصمت یک حالت روحی و معنوی و نسبی می باشد که دارای درجاتی است :

مرحله و درجه‌ی اولِ آن عصمت از گناه می‌باشد، بدین معنا که با توجه به شناخت و معرفتی که شخص نسبت به خداوند متعال پیدا میکند رغبت قدم برداشتن به سمت و سوی گناه را پیدا نمیکند .

بزرگانی همچون حضرت معصومه (سلام الله علیها) و حضرت زینب (علیها السلام) نیز در درجاتی از عصمتند، اگرچه که در حدّ و درجه‌ی چهارده معصوم (علیهم السلام) نباشند، زیرا چهارده معصوم (علیهم السلام) علاوه بر عصمت از گناه، عصمت از خطا و اشتباه نیز دارند.

 

درباره‌ی صراط

cloobDonbalerLinkPadTwitterFacebookyahoo

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد