خانه » جشن » در امتداد غدیر
در امتداد غدیر

در امتداد غدیر

صد و بيست و چهار هزار پيامبر فقط براي هدايت و نشان دادن راه به ما انسان‌ها مي‌آيند. برقراري اين تشکيلات فقط بر اين اساس بوده که خداي متعال، اين جهان و از جمله انسان را بيهوده و عبث نيافريده، (أَفَحَسِبْتُمْ أَنَّمَا خَلَقْنَاكُمْ عَبَثًا وَأَنَّكُمْ إِلَينَا لَا تُرْجَعُونَ. المؤمنون/۱۱۵) بلکه غرضش به کمال رساندن هر موجودي به تناسب و فراخور ظرفيت وجودي آن موجود بوده است.

امر رسالت و نبوت با بعثت اشرف و خاتم انبياء و رسل حضرت محمد صلي الله عليه و آله تمام مي‌شود. بعد از ايشان چه مي‌شود، پيامبري که هر گاه از شهر بيرون مي‌رفت براي خود جانشين منصوب مي‌کرد. حال اگر جسم او از جمع مسلمانان برود چه مي‌شود؟ جانشين دارد؟ حق ولايت بر اموال و اعراض و نفوس مردم و رهبري آنها که فقط از شئون خدواند است و از جانب او به پيامبر داده شده، به چه کسي واگذار مي‌شود؟

رسالت خداوند بدون اعلام ولايت اميرالمؤمنين علي عليه السلام سرانجام نمي‌يابد، امت اسلامي بدون رهبر و سرپرست رها نمي‌شود. يا أَيهَا الرَّسُولُ بَلِّغْ مَا أُنْزِلَ إِلَيكَ مِنْ رَبِّكَ وَإِنْ لَمْ تَفْعَلْ فَمَا بَلَّغْتَ رِسَالَتَهُ وَاللَّهُ يعْصِمُكَ مِنَ النَّاسِ إِنَّ اللَّهَ لَا يهْدِي الْقَوْمَ الْكَافِرِينَ. مائده/۶۷٫ اي پيامبر! آنچه از طرف پروردگارت بر تو نازل شده است، کاملا (به مردم) برسان! و اگر نکني، رسالت او را انجام نداده‌اي! خداوند تو را از (خطرات احتمالي) مردم، نگاه مي‌دارد؛ و خداوند، جمعيت کافران (لجوج) را هدايت نمي‌کند.

أَيحْسَبُ الْإِنْسَانُ أَنْ يتْرَكَ سُدًى. القيامة/۳۶٫ آيا انسان گمان مي‌کند بي‌هدف رها مي‌شود؟! انسان براي رسيدن به کمال انساني خلق شده است. اما از آنجا که عقل بشر به تنهايي براي شناسايي کمال نهايي انسان و حدود و ثغور و مسير دقيق آن کافي نبوده لذا خداوند متعال با فرستادن پيامبران و معصومين عليهم السلام و ابلاغ احکام و دستوراتي در قالب دين، راه کمال را به انسان نشان داده و او را راهنمايي کرده است و تمامي دستورات و احکامي که در دين آمده است به نوعي در کمال انسان تأثير دارد. إِنَّا هَدَينَاهُ السَّبِيلَ إِمَّا شَاكِرًا وَإِمَّا كَفُورًا. الإنسان/۳٫ ما راه را به او نشان داديم، خواه شاکر باشد (و پذيرا گردد) يا ناسپاس!

حال پس از غيبت صغري و کبري، امت اسلام بايد چه کند؟ دست مردم به صورت ظاهري از معصوم کوتاه است. ولايت و رهبري و بررسي و اجراي احکام اسلامي چه مي‌شود؟ آيا مردم تا زمان ظهور به حال خود رها مي‌شوند؟ آيا عليرغم وجود احکام اجتماعي فراوان در اسلام، که اجراي آنها مستلزم داشتن تشکيلات حکومتي و قدرت سياسي است، خداوند متعال از اين احکام صرف نظر کرده و آنها را به کنار مي‌نهد و تنها به احکام فردي اسلام و اجراي آن بسنده مي‌کند يا همچنان بر اجراي احکام اجتماعي اسلام تأکيد دارد؟

دين در واقع همان برنامه‌اي است که براي به کمال رسيدن انسان‌ها ارائه شده است. اگر فرض کنيم که خداي متعال بخش زيادي از احکام اسلام را تعطيل کرده و از آنها دست برداشته است اين بدان معناست که خداوند غرض خود را که به کمال رسيدن انسان بوده نقض کرده باشد، زيرا آن چه که سعادت انسان را تأمين مي‌کند و او را به کمالي که در خور و متناسب با ظرفيت وجودي اوست مي‌رساند، مجموعه احکام و دستورات دين است نه بخشي از آن.

به همين دليل هم، ايمان و عمل به بخشي از تعاليم دين و نپذيرفتن و انکار بخش ديگر آن، به شدت در قرآن نفي شده است: أَفَتُؤْمِنُونَ بِبَعْضِ الْكِتَابِ وَتَكْفُرُونَ بِبَعْضٍ فَمَا جَزَاءُ مَنْ يفْعَلُ ذَلِكَ مِنْكُمْ إِلَّا خِزْي فِي الْحَياةِ الدُّنْيا وَيوْمَ الْقِيامَةِ يرَدُّونَ إِلَى أَشَدِّ الْعَذَابِ. بقره/۸۵٫ آيا به بعضي از دستورات کتاب آسماني ايمان مي‌آوريد، و به بعضي کافر مي‌شويد؟! براي کسي از شما که اين عمل (تبعيض در ميان احکام و قوانين الهي) را انجام دهد، جز رسوايي در اين جهان، چيزي نخواهد بود، و روز رستاخيز به شديدترين عذابها گرفتار مي‌شوند.

و اصولاً اگر احکام اجتماعي اسلام هيچ تأثيري در سعادت و کمال انسان نداشت از ابتدا وضع نمي‌شد. بنابراين تأثير اين دسته از احکام در سعادت و کمال انسان قطعي است و با اين حساب بديهي است که تعطيل آنها مخل به کمال و سعادت انسان و خلاف حکمت است و از خداوند حکيم علي الاطلاق محال است. لازمه اجراي احکام اجتماعي اسلام، تشکيل حکومت است که مصلحت و مرتبه کامل آن در حکومت معصوم عليه السلام تامين مي شود، امّا در صورت دسترسي نداشتن به معصوم و عدم حضور وي در بين مردم و جامعه، اجازه اجراي اين احکام به فردي که اصلح از ديگران است داده مي‌شود تا بالاترين مرتبه‌ي مصالحِ حاصل از اجراي اين احکام، بعد از حکومت معصوم تحصيل و تامين شود.

اکنون اين سوال پيش مي‌آيد که اين فرد اصلح کيست و چه ويژگي هايي باعث مي شود که يک فرد براي اين منصب، اصلح از ديگران باشد؟ از ميان همه خصوصيات و صفات معصوم عليه السلام آن چه که باعث مي شود حکومت وي کاملترين حکومت باشد، در واقع سه ويژگي عصمت، علم و آگاهيِ کامل به احکام و قوانين اسلام، و درک و شناخت وي نسبت به شرايط و مسائل اجتماعي و کار آمدي اش در تدبير آنها مي باشد. بنابراين کسي که در مجموع اين سه صفت، شباهت و نزديکي بيشتري به امام معصوم عليه السلام داشته باشد اصلح از ديگران است.

و اين فرد کسي نيست جز فقيهِ اسلام شناسِ باتقوايي که کارآمدي لازم را نيز براي تدبير امور مردم و جامعه داشته باشد. اکنون نتيجه مي گيريم که فقيه جامع الشرايط، همان فرد اصلحي است که در زماني که مردم از وجود رهبر معصوم در ميان جامعه محروم‌اند از طرف خداوند و اولياي معصوم اجازه اجراي احکام اجتماعي اسلام به او داده شده است.

شيعه بودن و اعتقاد راسخ به ولايت فقيه نداشتن با هم تناسبي ندارد. آن که به غدير اعتقاد دارد بداند که ولايت فقيه در امتداد غدير است وگرنه بداند که مصداق آيه ۸۵ سوره بقره (أَفَتُؤْمِنُونَ بِبَعْضِ الْكِتَابِ…) است. امام خميني رحمة الله عليه: پشتيبان ولايت فقيه باشيد تا به مملکت شما آسيبي نرسد.

مقداري از متن برگرفته از کتاب نگاهي گذرا به نظريه ولايت فقيه علامه مصباح يزدي حفظه الله است. براي دانلود اين کتاب و ديگر کتابهاي ايشان روي عنوان کتاب کليک بفرماييد.

درباره‌ی صراط

cloobDonbalerLinkPadTwitterFacebookyahoo

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد