خانه » قمری » رمضان » حفظ محیط زیست در سبک زندگی
حفظ محیط زیست در سبک زندگی

حفظ محیط زیست در سبک زندگی

هُوَ الَّذي أَنْزَلَ مِنَ السَّماءِ ماءً لَکُمْ مِنْهُ شَرابٌ وَ مِنْهُ شَجَرٌ فيهِ تُسيمُونَ///يُنْبِتُ لَکُمْ بِهِ الزَّرْعَ وَ الزَّيْتُونَ وَ النَّخيلَ وَ الْأَعْنابَ وَ مِنْ کُلِّ الثَّمَراتِ إِنَّ في‏ ذلِکَ لَآيَةً لِقَوْمٍ يَتَفَکَّرُونَ// وَ سَخَّرَ لَکُمُ اللَّيْلَ وَ النَّهارَ وَ الشَّمْسَ وَ الْقَمَرَ وَ النُّجُومُ مُسَخَّراتٌ بِأَمْرِهِ إِنَّ في‏ ذلِکَ لَآياتٍ لِقَوْمٍ يَعْقِلُونَ(نحل /ایات ۱۰تا ۱۲)

او کسی است که از آسمان ، آبی فرستاد ، که نوشیدن شما از آن است و ( همچنین ) گیاهان و درختانی که حیوانات خود را در آن به چرا می برید ، نیز از آن است.

۱۱) خداوند با آن ( آب باران ) ، برای شما زراعت و زیتون و نخل و انگور ، و از همه میوه ها می رویاند مسلماً در این ، نشانه روشنی برای اندیشمندان است.

۱۲) او شب و روز و خورشید و ماه را مسخّر شما ساخت و ستارگان نیز به فرمان او مسخّر شمایند در این ، نشانه هایی است ( از عظمت خدا ، ) برای گروهی که عقل خود را به کار می گیرند!

خداوند از اسمان ابی نازل کرد ،ابی پاکیزه و بدون الودگی و زلال که انسان ها و حیوانات و نیز گیاهان و زراعت و ها و درختان از این اب استفاده کنند . بوسیله این اب زمین اماده کشت و زراعت می شود و انواع گیاهان از زمین می روید و منشاء برکاتی است و این خود علامت و نشانه ای از طرف پرودگار می باشد .

این آیات حکایت از اهمیت و جایگاه محیط زیست در اسلام دارد که باید از درختان و گیاهان و برکات اسمانی مثل باران به خوبی و بجا استفاده کرد تا منافعو برکات بیشتر نصیب همگان شود .

الودگی محیط زیست به بهانه های مختلف مثل تفریح و نظافت و ساختن خانه و … سفاهت است چرا که زمین بستری است و متعلق به همه موجودات می باشد

در منابع اصیل روائی اسلام آمده است که انبیای الهی(ع) به کشاورزی و درختکاری ارج می نهادند و خود پیوسته به آن اشتغال داشتند. به طور کلی، همه انبیای الهی به گونه ای در عصر خویش، در ایجاد سرسبزی و حفظ آن کوشا بوده اند ؛ چنان که امام صادق(ع) فرمود: «ما بعث اللّه نبیّاً، الا زرّاعاً»؛ خداوند هیچ پیامبری را مبعوث نکرد، مگر این که به زراعت می پرداخت.

در روایات اسلامی آمده است که پیامبر اکرم(ص) و امیرالمؤمنین علی(ع) با هم درخت می کاشتند. امام صادق(ع) در این باره فرمود: «کان امیرالمؤمنین یضرب بالمر و یستخرج الارضین، و کان رسول اللّه یمص النوی بفیه و یغرسه فیطلع من ساعته…»؛ امیرالمؤمنین علی(ع)، با بیل زمین را آماده می ساخت و پیامبر(ص) هسته خرما را مرطوب می کرد و می کاشت.

درباره‌ی صراط

cloobDonbalerLinkPadTwitterFacebookyahoo

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد