خانه » قمری » رمضان » نیکی کردن به صورت دسته جمعی
نیکی کردن به صورت دسته جمعی

نیکی کردن به صورت دسته جمعی

تَعاوَنُوا عَلَي الْبِرِّ وَ التَّقْوي‏ وَ لا تَعاوَنُوا عَلَي الْإِثْمِ وَ الْعُدْوانِ

( همواره ) در راه نیکی و پرهیزگاری با هم تعاون کنید! و ( هرگز ) در راه گناه و تعدّی همکاری ننمایید! و از ( مخالفت فرمان ) (سوره مائده /۲)

از انجایی که انسان اجتماعی و مدنی خلق شده ،برای پیشبرد بهتر کارها نیاز دارد به روح جمعی که چند نفر با یکدگیر کمک کند و گروهی و دسته جمعی کاری را پیش بگیرند و این به کار برکت می دهد و کمک میکند تا بهتر و زودتر به نتیجه برسد .

خدا وند متعال در این ایه شریفه توصیه میفرماید که در کار های خوب و نیکو با یکدیگر متفق شوید و به همدیگر کمک کنید نه در ظلم و ستم و گناه.

در مورد صفوان جمال كه از یاران امام كاظم(علیه‌السلام) بود نقل شده كه می‌گوید: خدمت امام رسیدم فرمود: ‌ای صفوان! همه كارهای تو خوب است جز یك كار! عرض كردم: فدایت شوم چه كار؟ فرمود: اینكه شتران خود را به این مرد یعنی هارون كرایه می‌دهی! گفتم: به خدا سوگند در مسیرهای عیاشی و هوس بازی و صید حرام به او كرایه نمی‌دهم، تنها در این راه، یعنی راه مكه، در اختیار آنها می‌گذارم، تازه خودم همراه شتران نمی‌روم، بعضی از فرزندان و كسانم را با آنها می‏فرستم، فرمود: ای صفوان! آیا ازآنها كرایه می‌گیری؟ ! عرض كردم بله، فرمود: آیا دوست داری كه زنده بمانند و بر سر كار باشند تا كرایه تو را بپردازند؟ گفتم: بلی، فرمود: كسی كه بقای آنها را دوست بدارد از آنها است و هركسی از آنها باشد در آتش دوزخ خواهد بود، صفوان می‌گوید من بلافاصله رفتم و تمام شترانم را فروختم، این موضوع بگوش هارون رسید به دنبال من فرستاد و گفت: صفوان! شنیده‏ام شترانت را فروخته‏ای؟ گفتم: آری. گفت: چرا؟ گفتم: پیر شده‏ام و فرزندان و كسانم نمی‏توانند از عهده اداره آنها برآیند. گفت: چنین نیست، چنین نیست! من می‏دانم چه كسی این دستور را به تو داده است. آری موسی بن جعفر(علیه‌السلام) به تو چنین دستوری داده است؟ گفتم: مرا با موسی بن جعفر چه كار؟ هارون گفت: این سخن بگذار! بخدا سوگند اگر سوابق نیك تو نبود دستور می‌دادم گردنت را بزنند!

کمک به ستمگر به صورت مستقیم و غیر مستقیم مورد نهی واقع شده است و کمک کردن به یکدیگر در کارهای خوب و نیکو و پسندیده به صورت مستقیم و یا غیر مستقیم مورد سفارش واقع شده است .

این ایه فقط توصیه فردی نمیکند بلکه توصیه اجتماعی هم دارد و ان اینکه نه تنها در کارهای شخصی و فرد را تبدیل به گروه کنید بلکه حکومت های اسلامی و جامعه مسلمان و اسلامی موظف است به ارتقاء ارزشها و انتشار ارزشها همت گمارد و خود ظلم نکند و از مظلوم حمایت و دفاع کند .

درباره‌ی صراط

cloobDonbalerLinkPadTwitterFacebookyahoo

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد