خانه » قمری » رمضان » شرط ورود به قران طهارت است
شرط ورود به قران طهارت است

شرط ورود به قران طهارت است

إنَّهُ لَقُرْءَانٌ كَرِیمٌ(۷۷)فىِ كِتَابٍ مَّكْنُونٍ(۷۸)لَّا یَمَسُّهُ إِلَّا الْمُطَهَّرُونَ(۷۹)

 

یقیناً این قرآن، قرآنى است ارجمند و باارزش [كه‏] در كتابى مصون از هر گونه تحریف و دگرگونى [به نام لوح محفوظ جاى دارد.] جز پاك شدگان به آن دسترسى ندارند.(واقعه)

ابتدا خداوند متعال قران را به صفت کریم توصیف میکند ،از این جهت که کلام وحی است و کریم و محترم است و همچنین کتاب سعادت و خوشبختی می باشد و قاعده و قانون خوشبختی را خداوند متعال در این کتاب بیان فرموده ،پس سزاوار کرامت و احترام می باشد .

این چنین کتابی را که دارای اینچینی اوصافی می باشد و در حد اعلای اعتبار و پاکی و احترام می باشد ،هر کسی سزاوار ورود به ان را ندارد و قدرت درک و فهم ان را ندارد .

افرادی می توانند این کتاب را بفهمند و بر ان وارد شوند که صفت طهارت ظاهری و باطنی را داشته باشد .

لذا خداوند متعال با بیان (لا یَمَسُّهُ إِلَّا الْمُطَهَّرُونَ) تبیین می فرماید که هر کسی قدرت درک و فهم این کتاب را دارا نیست بلکه باید شرط طهارت را دارا باشد .

و منظور از «مطهرون» هم كسانى هستند كه خداوند متعال دلهایشان را از هر رجس و پلیدى پاك كرده است. پس مطهرون عبارتند از كسانى كه خداى تعالى دلهایشان را پاك كرده که برترین و بارزترین مصداقشان اهل بیت عصمت و طهارت علیهم السلام هستند که قرآن بر طهارتشان گواهی داده و می فرماید: « إِنَّما یُرِیدُ اللَّهُ لِیُذْهِبَ عَنْكُمُ الرِّجْسَ أَهْلَ الْبَیْتِ وَ یُطَهِّرَكُمْ تَطْهِیراً».

در احکام شرعی هم بیان شده است که مسّ نمودن خطّ قرآن؛ یعنى رساندن جایى از بدن به خطّ قرآن براى کسى که وضو ندارد، حرام است. ولى اگر قرآن را به زبان فارسى یا به زبان دیگر ترجمه کنند مسّ آن اشکال ندارد.

درباره‌ی صراط

cloobDonbalerLinkPadTwitterFacebookyahoo

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد