خانه » قمری » رمضان » رعایت تقوا در خلوت فراموش نشود
رعایت تقوا در خلوت فراموش نشود

رعایت تقوا در خلوت فراموش نشود

إِنَّ الَّذِینَ یَخْشَوْنَ رَبَّهُمْ بِالْغَیْبِ لَهُمْ مَغْفِرَةٌ وَ أَجْرٌ کَبِیرٌ

(اما) کسانى که از پروردگارشان در نهان مى ترسند، مسلّماً آمرزش و پاداش بزرگى دارند!(سوره ملک/۱۲)

خداوند متعال از نهان و اشکار انسان باخبر است و همیشه شاهد و ناظر انسان می باشد و اعمال هیچ کسی حتی فکر و خیال انسان بر خداوند متعال پوشیده نیست .

این ایه شریفه اشاره به همین موضوع دارد که خداوند متعال جایگاه و عاقبت افرادی را که در خلوت تقوا پیشه میکنند و خود را کنترل می کنند را معرفی میکند که این افراد اهل مغفرت و اجر کبیر هستند .

اقا امیرالمومنین حضرت علی علیه السلام   در حدیث ۳۲۴ از نهج البلاغه در همین باره می فرمایند :  «اِتَّقُوا مَعاصِىَ اللّهِ فِى الْخَلَواتِ، فَاِنَّ الشّاهِدَ هُوَ الْحاكِمُ؛ در خلوت و تنهايى هم، از گناه و نافرمانى بپرهيزيد، زيرا همان كسى كه گناه شما را مى ‏بيند (يعنى خداوند) خودش نيز درباره آن، داورى خواهد كرد.

شاید مسی خیال کند که در خلوت کسی او را نمی بیند و مجازات و عذاب به این گناه تعلق نمی گیرد در حالی که از اینکه در معرض دوربین های الهی هست غافل می باشد که در همه حال خداوند شاهد و ناظر بر ما می باشد .

امام صادق علیه السلام موضوع گناه در خلوت را در قالب مثال اینچنین بیان میفرمایند : كسي كه در تنهايى مرتكب گناه مى ‏شوند، مثل كسى است كه در يك كشتى، داخل اطاقك خصوص خود، نشسته است و كف آن را سوراخ مى‏ كند. گرچه كسى شاهد اين عمل زشت و نادرست نيست، تا از آن جلوگيرى كند، يا آن شخص را به مجازات رساند، ولى چنين كسى، مجازات عمل خود را خواهد ديد، زيرا به خاطر كار زشت او، ديگران هم صدمه خواهند ديد. چون سرانجام، آب دريا، از سوراخ آن اتاقك بالا خواهد آمد، و همه كشتى را، با تمام سرنشينان آن غرق خواهد كرد.

ازثوبان نقل می کنند که از رسول خدا(ص) شنیده است :

برخی از مردم را می شناسم که در روز قیامت با نیکیهایی به بزرگی کوه سفید «تهامه» می آیند ،اماخداوند همه آنها را پوچ  و بی ارزش می شمارد!؟

ثوبان می گوید : من گفتم :یا رسول الله! ویژگیهای آنان را برایمان بیان بفرما تا نا آگا هانه خدای ناکرده از جمله آنان نباشیم …

رسول خدا (ص) فرمود آنان برادران و از نسل شما هستند،همانند شما بخشی از شب را(به عبادت می ایستند)امّا هر گاه خلوت می روند،حرمت وحریم خداوند را مراعات نمی کنند. (به نقل از کتاب توبه تولدی دوباره)

درباره‌ی صراط

cloobDonbalerLinkPadTwitterFacebookyahoo

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد