خانه » قمری » رمضان » آثار امر به معروف و نهی از منکر در جامعه
آثار امر به معروف و نهی از منکر در جامعه

آثار امر به معروف و نهی از منکر در جامعه

کُنْتُمْ خَيْرَ أُمَّةٍ أُخْرِجَتْ لِلنَّاسِ تَأْمُرُونَ بِالْمَعْرُوفِ وَ تَنْهَوْنَ عَنِ الْمُنْکَرِ

شما بهترین امتی بودید که به سود انسانها آفریده شده اند ( چه اینکه ) امر به معروف و نهی از منکر می کنید(ال عمران ۱۱۰)

امر به معروف و نهی از منکر انقدر اهمیت دارد که خداوند متعال یکی از ملاک های برتری جامعه اسلامی را بر سایرین همین خصلت معرفی میکند که شما امت اسلامی بهترین امتی هستید که افریده شده اید چرا که خیر خواه و امر معروف و نهی ازم نکر می کنید ،و این خود حکایت از اهمیت این موضوع دارد .

چند نمونه از اثار امر به معروف و نهی از منکر

۱: عزت و سربلندی

جامعه ای زنده است و میتوان به عنوان یک جامعه برتر و عزتمند یاد کرد که خود را نسبت به تغییرات و تحولات مسئول میداند و در قبال نقاط ضعف و کژی ها خود را مسئول میداند و واکنش نشان می دهد .این چنین جامعه ای همیشه سربلند و عزتمند است و سعادت مند و سعادت بخش می باشد .چرا که نسبت به افتها و اقدام به افت زدایی میکند و اسیب ها را شناخته و اسیب زدایی میکند جهل و نادانی را چاره میکند و شعار امر به معروف و نهی از منکر را همیشه زنده نه میدارد و به ان جامه عمل می پوشاند و در این موضوع سید وسالار شهیدان ابی عبدالله الحسین را الگو خود قرار می دهد و همچون امام حسین ع اقدام به امر به معروف و نهی از منکر می کند و عزت خود را جاودانه میکند . همانطوری که خداوند متعال در ایه فوق فرمود :شما به دلیل امر به معروف و نهی از منکر سربلند و عزتمند و برتر هستید .

پیامبر اعظم ص در اهمیت امر به معروف و نهی از منکر میفرماید : باید امر به معروف و نهی از منکر کنید، در غیر این صورت بَدان بر شما مسلط می شوند و آن گاه خوبانتان دعا می کنند (و خواسته های خود را مطرح می کنند)، اما جوابی داده نمی شود. (فروع کافی، ج ۴، ص ۵۶)

شهید مطهری این حدیث را اینچنین توضیح می دهد:

معنای حدیث (این نیست که خدا را می خوانند و خدا دعای آنها را مستجاب نمی کند، معنایش این است: وقتی که امر به معروف و نهی از منکر را ترک کنند، آن قدر پست می شوند، آن قدر رعبشان، مهابتشان (شوکت و عظمتشان)، عزتشان و کرامتشان از بین می رود که وقتی به درگاه همان ظلمه [ستم کاران ] می روند، هر چه ندا می کنند، به آنها اعتنا نمی شود ، یعنی حضرت می فرماید، اگر می خواهید عزت داشته باشید و دیگران روی شما حساب کنند، امر به معروف و نهی از منکر را ترک نکنید. اگر امر به معروف و نهی از منکر نداشته باشید، اولین خاصیّت آن ضعف شماست، پستی و ذلت شماست، دشمن هم روی شما حساب نمی کند.( حماسه حسینی، همان، ص ۴۵٫)

۲:امنیت

یکی از اثار مر به معروف و نهی منکرامنیت جانی و روانی در جامعه می باشد .

۳: استحکام پایه های دین

استاد شهید مرتضی مطهری(ره) در این باره می فرماید:

امر به معروف و نهی از منکر، یگانه اصلی است که ضامن بقای اسلام است… اصلاً اگر این اصل نباشد، اسلامی نیست… آیا یک کارخانه بدون بازرسی و رسیدگی دائمی مهندسین متخصص که ببینند چه وضعی دارد، قابل بقاست؟ اصلاً آیا ممکن است یک سازمان همین طور به حال خود باشد، هیچ در باره اش فکر نکنیم و در عین حال به کار خود ادامه دهد؟ ابداً. جامعه هم، چنین است. (جامعه و تاریخ، ص ۲۳۶)

 

درباره‌ی صراط

cloobDonbalerLinkPadTwitterFacebookyahoo

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد