خانه » قمری » رمضان » هدف جامعه اسلامی امر به معروف و نهی از منکر است !
هدف جامعه اسلامی امر به معروف و نهی از منکر است !

هدف جامعه اسلامی امر به معروف و نهی از منکر است !

الَّذينَ إِنْ مَکَّنَّاهُمْ فِي الْأَرْضِ أَقامُوا الصَّلاةَ وَ آتَوُا الزَّکاةَ وَ أَمَرُوا بِالْمَعْرُوفِ وَ نَهَوْا عَنِ الْمُنْکَرِ وَ لِلَّهِ عاقِبَةُ الْأُمُورِ

همان کسانی که هر گاه در زمین به آنها قدرت بخشیدیم ، نماز را برپا می دارند ، و زکات می دهند ، و امر به معروف و نهی از منکر می کنند ، و پایان همه کارها از آن خداست!(حج /۴۱)

خداوند متعال در این ایه شریفه یکی از اهداف تشکیل حکومت اسلامی را اجرای احکام دینی و شرایع اسلامی ذکر میکند و از بین همه به چند نمونه کلیدی که تاثیر بسزایی در تشکیل جامعه صالحه دارند را نام می برد .

خداوند متعال از نماز نام میبرد چون نماز مظهر عبودیت و ارتباط با خداست .چرا که نماز تنهی عن الفحشاء و المنکر است .چون نماز ستون دین است .چون نماز خاص ترین عبادتی است که در معنویت جامعه بسیار موثر است .

همچنین از زکات نام میبرد چرا که پرداخت زکات موجب رفع فقر می شود . پرداخت زکات موجب می شود افراد جامعه با اجتماع ارتباط بگیرند و بیشتر از اوضاع و احوال جامعه با خبر باشند .

و در پایان امر به معروف و نهی از منکر را ذکر میکند خداوند متعال که امر به معروف و نهی از منکر در تشکیل جامعه سالم و ارام کمک میکند.جامعه ای که در آن جامعه امر به معروف و نهی از منکر نهادینه شده باشد ،همه افراد جامعه از کوچک و بزرگ ان جامعه در امنیت بسر میبرند .کسی از نگاه بد احساس نا امنی نمی کند ،صاحب مالی از سرقت اموالش نمی هراسد . امر به معروف و نهی از منکر امنیت می اورد .

حضرت علی علیه السلام در اهمیت امر به معروف و نهی از منکر میفرمایند :

همه کارهای نیک و جهاد در راه خدا، در برابر امر به معروف و نهی از منکر، مانند قطره ای در برابر دریاست (نهج البلاغه سید رضی، حکمت ۳۷۴)

علامه طباطبایی در تفسیر المیزان میفرماید:

از ویژگی های اجتماع اسلامی آن است که قدرت اجتماعی برای تربیت مردم در اسلام به گروه خاصی اختصاص ندارد؛ بلکه همه افراد جامعه را شامل می شود. بنابراین بر هر فردی واجب است که دیگران را به خیر دعوت کند و امر به معروف و نهی از منکر نماید.( تفسیر المیزان، ج ۱۱، ص ۳۷۷)

در جامعه کسی حق ندارد بگوید من مسئولیتی ندارم و یا به من چه و یا به دیگران چه ربطی دارد که کسی چه اقدامی انجام میدهد! کار اشتبا هی که جامعه ره به هلاکت می اندازد همه مسئول هستند تا نهی از منکر کنند و جلوی کار اشتباه و خطا را بگیرند . بی تفاوتی و انزوا در جامعه خود منکر است که باید علاج شود .

قرآن کریم در قصه اصحاب سبت می فرماید: آن ها قومی بودند که به آنچه خداوند برایشان حرام فرموده بود، از صید کردن ماهی در روز شنبه، مخالفت کردند و گروهی از ایشان، آن ها را اندرز داده و نهی از منکر می کردند و جمعی دیگر ساکت بوده و نهی از منکر نمی کردند؛ بلکه ناهیان منکر را می گفتند: ساکت شوید و با ایشان کار نداشته باشید؛ زیرا این ها باید هلاک شوند. چون آن قوم در معصیت فرو رفتند، عذاب الهی بر آنان نازل شد و تنها ناهیان از منکر نجات یافتند و بقیه گناهکاران و افرادی که نهی از منکر را ترک کرده بودند، همه به صورت میمون، مسخ شده و هلاک گردیدند(بقره: ۶۵)

حضرت باقر العلوم امام محمد باقر علیه السلام : امر به معروف و نهی از منکر، طریقه پیامبران و منهاج شایستگان است؛ فریضه بزرگی است که به سبب آن، فرایض دیگر، برپا و راه های دین، امن و درآمدها حلال می گردد و حقوق پایمال شده، برگردانده و زمین، آباد و حق از دشمنان گرفته شده و امر دین اصلاح می شود(فروع کافی، کلینی، ج۵، ص۵۵ و ۵۶)

در اصل هفتم قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران دعوت به خیر، امر به معروف و نهی از منکر، وظیفه همگانی و متفاوت است که برعهده مردم نسبت به یکدیگر، دولت نسبت به مردم و مردم نسبت به دولت می باشد و شرایط و حدود و کیفیت آن را قانون تعیین می کند.

درباره‌ی صراط

cloobDonbalerLinkPadTwitterFacebookyahoo

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد