خانه » قمری » رمضان » بالهایی برای پرواز
بالهایی برای پرواز

بالهایی برای پرواز

وَ بَشِّرِ الَّذينَ آمَنُوا وَ عَمِلُوا الصَّالِحاتِ أَنَّ لَهُمْ جَنَّاتٍ تَجْري مِنْ تَحْتِهَا الْأَنْهارُ

به کسانی که ایمان آورده ، و کارهای شایسته انجام داده اند ، بشارت ده که باغهایی از بهشت برای آنهاست که نهرها از زیر درختانش جاریست.(سوره بقره ایه ۲۵)

آنچه موجب خوشبختی و عاقبت بخیری می شود و در سبک زندگی اسلامی سهم بسزایی دارد، قرین شدن ایمان و عمل می باشد .برای ورود به بهشت ایمان به تنهایی کفایت نمی کند بلکه ایمان باید همراه با عمل صالح باشد تا راه به سوی بهشت را برای انسان هموار کند .

ایمان و عمل صالح مثل دو بال می باشد برای پرواز . یک پرنده نمی تواند با یک بال پرواز کند و هر چه سعی در پرواز داشته باشد سقوط می کند ولی اگر دو بال داشته باشد به راحتی می تواند پرواز کند . انسان اینچنین است برای پرواز به سوی سعادت نیازمند بال می باشد و بال های انسان ایمان و عمل صالح می باشد .

خداوند متعال درا یه شریفه به چه کسانی بشارت می دهد ؟

به افرادی بشارت بهشت و نعمتهای بهشتی میدهد که ایمان و عمل صالح داشته اند .

در اکثر آیات قران که حرف از ایمان می آید بلافاصله خداوند متعال مسئله عمل صالح را مطرح میکند .که این حکایت از اهمیت و همراه بودن این دو با یکدیگر دارند .

حضرت علی علیه السلام میفرماید:

ألإیمان و العمل أخوان تؤأمان و رفیقان لا یفترقان لا یقبل اللّه أحدهما إلّا بصاحبه.

ایمان و عمل رفیق و همراه یکدیگر هستند و از یکدیگر جدا نمی شوند و خداوند هیچ کدام از انها را بدون دیگری قبول نمیکند .( غرر الحکم و درر الکلم / ص ۱۱۹)

این بیان نورانی حضرت امیر ع به خوبی جایگاه ایمان و عمل را معرفی میکند .

این روایت را میتوان در قالب مثالی اینچنین توضیح داد :

درخت تشکیل شده از ریشه ،شاخه ها و میوه هایی که میدهد .

اب از ریشه به شاخه ها می رسد و در پایان درخت ثمر می دهد اگر ریشه ضعیف و اسیب پذیر باشد ،اب به شاخه نرساند ؛این درخت نه تنها ثمر نمی دهد بلکه به مرور زمان خشک خواهد شد .

ریشه دین ،اصول دین و شاخه های آن همان فروع دین می باشد که ثمره این ریشه و شاخه ها در اعمال و اخلاقیات  و برخورد و گفتار انسان بروز پیدا میکند.

امروز دشمن ریشه و اصول دین را نشانه گرفته تا خوب ثمر ندهد و اگر دینداری خوب ثمر ندهد می شود ایمان بدون ثمر و میوه و می شود بی فایده .لذا باید دینداری را تقویت کرد تا در سایه ایمان و دینداری از اعمال صالح برخوردار باشیم .

 

 

 

 

درباره‌ی صراط

cloobDonbalerLinkPadTwitterFacebookyahoo

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد