خانه » قمری » رمضان » انتظار فرج و انواع آن
انتظار فرج و انواع آن

انتظار فرج و انواع آن

أَمِیرَ الْمُؤْمِنِینَ ع عَلَّمَ أَصْحَابَهُ فِی مَجْلِسٍ وَاحِدٍ أَرْبَعَمِائَةِ بَابٍ مِمَّا یَصْلُحُ لِلْمُؤْمِنِ فِی دِینِهِ وَ دُنْیَاهُ قَالَ (ع)……

انْتَظِرُوا الْفَرَجَ وَ لا تَیْأَسُوا مِنْ رَوْحِ اللَّهِ فَإِنَّ أَحَبَّ الْأَعْمَالِ إِلَى اللَّهِ عَزَّ وَ جَلَّ انْتِظَارُ الْفَرَجِ .

حضرت علی علیه السلام در یک جلسه چهار صد موضوع را به یارانشان و اصحاب تعلیم داد که برای دین و دنیا انها مفید بود .(یکی از ان موضوعات این است)منتظر فرج باشید و از رحمت الهی مایوس نشوید چون محبوبترین اعمال نزد خداوند انتظار فرج است .(۱)

اقا امیرالمومنین در این بیان نورانی به مسئله فرج و انتظار فرج می پردازند .برای روشن شدن موضوع فرج باید ابتدا به واژه الفرج پرداخت :

در کلمه الفرج در این روایت نورانی دو چیز می باشد :

۱: ال در الفرج را الف و لام جنس گرفته و اینچنین معنا کنیم که در گرفتاری های زندگی ،در فراز و نشیب های زندگی از رحمت الهی مایوس نشوید و امیدوار به رحمت نامتناهی الهی باشید که همواره خداوند با بندگان هست و او رحمان و رحیم است .

گرفتاری و مشکلات مقوله ای نیست که مختص یک گروه و یک امت باشد بلکه همه افراد جامعه دچار مصیبت و بلا و گرفتاری می شوند .در قران شرح حال مسلمانان در جنگ احزاب را این چنین توصیف میکند که انقدر عرصه بر انها تنگ شده بود که میخواست سینه ها از گلو ها خارج شود (۲) و یا به تعبیر عامیانه مرسوم جامعه ،کارد به استخوان رسیده بود .

انچه میتواند تحمل این مصائب و گرفتاری ها را آسان کند امیدواری به رحمت و گره گشایی الهی می باشد .یعنی انسان خود تلاش در حل گرفتاری ها میکند بعلاوه امید و تکیه به خداوند متعال.

۲:منظور از الفرج معنای معهود و متعارف بین مسلمین و شیعیان می باشد که همان منتظر فرج مخصوص باشیم .که بسیار سفارش شده منتظر قیام امام عطر عج باشید .که طبق این احتمال انتظار فرج احب الاعمال ،و یا در تعبیر برخی روایات افضل الاعمال امتی ،یا افضل العباده و تعابیر مختلفی که در این مورد وارد شده و همه برگشت میکند به انتظار الفرج .

سوالی که می توان مطرح کرد این است که منظور کدام انتظار است ؟انتظار یک حالت درونی است و هر کسی میتواند ادعای منتظر بودن داشته باشد ؟یا صرف ادعا هست و یا اینکه باید در عمل ثابت شود ؟

میتوان اینچنین جواب داد که انتظار به دو صورت است :

انتظار سازنده

انتظار مخرب

انتظار سازنده عبارت است از انتظاری که بر اساس موازین شرعی و دینی باشد و منتظر امام عصر باشد با اعتقاد راسخ به امام زمان .و فقط صرف ادعای انتظار در این مورد نیست بلکه این شخص همواره منتظر است و در عمل ثابت میکند با عمل به موقع با اعتقاد راسخ .

انتظار مخرب به انتظاری گفته می شود که صرف ادعا بوده و اعتقاد راسخ و اثبات در عمل پشتوانه این ادعا و انتظار نمی باشد .این انتظار سودی به حال این شخص ندارد .

لذا انتظاری احب الاعمال وافضل العمال می شود که همراه با  عمل صالح و امام زمان پسند  و اعتقاد راسخ باشد .

———–

۱:بحار الانوار ج ۱۰ ص ۹۴

۲:سوره احزاب ایه ۱۰

 

درباره‌ی صراط

cloobDonbalerLinkPadTwitterFacebookyahoo

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد