خانه » قمری » رمضان » خوش اخلاقی بهترین رفیق
خوش اخلاقی بهترین رفیق

خوش اخلاقی بهترین رفیق

قُولُوا لِلنَّاسِ حُسْناً

با مردم به زبان خوش سخن گویید.(۱)

یکی از نیازهای اساسی افراد جامعه با هم بودن و در کنار هم بودن می باشد .از آنجایی که انسانی موجودی مدنی و اجتماعی خلق شده است نیاز دارد به رابطه و اجتماعات سالم . کسی نمیتواند ادعا کند من از شلوغی و یا با هم بودن را دوست ندارم ،اینچنین روحیه ای مشکل دارد باید به روانشناس مراجعه کند که چرا از اجتماع فاصله می گیرد در حالی که انسان همواره اجتماعی بوده و هست .

برای  با هم بودن و در اجتماع زیستن انسان باید ادابی را رعایت کند تا بتواند دوستان خوبی داشته باشد و افرادی در کنار او جمع شوند .انسان باید اداب با هم بودن و اجتماع را رعایت کند .که رعایت اداب نه تنها در اجتماع به انسان ارزش می دهد بلکه او را در پیشگاه خداوند عزیز میکند .

یکی از اداب اجتماعی که باید همیشه چه در اجتماع و چه در خانواده رعایت شود حسن خلق و خوش اخلاقی می باشد .یکی از مصادیق خوش خلقی زیبا سخن گفتن می باشد .انسان زیبا و خوب سخن بگوید از کلمات زیبا و خوب استفاده کند.

خوش اخلاقی رفیقی است که به انسان ارزش و عزت می دهد . انسان را در پیشگاه مردم و خداوندمتعال بالا می برد .

حضرت علی علیه السلام در بیانی نورانی میفرمایند :

حسن الخلق خیر الرفیق.

خوش اخلاقی بهترین رفیق آدمی است.(۲)

همچنین در بیانی دیگر حضرت می فرمایند :

رُبّ عزیز اذلّه خلقه و ذلیل اعزّه خلقه

چه بسا اخلاق بد انسان عزیزی را ذلیل کند و اخلاق خوب انسان ذلیلی را به اوج عزت و احترام و ارزش برساند .(۳)

داستانی زیبا از کسی که اخلاق خوشش مایه ی نجاتش از مرگ شد:

روزی حضرت علی علیه السلام از سوی پیامبر مأمور شد تا با سه نفر که برای کشتن ایشان هم پیمان شده بودند، پیکار کند. آن حضرت، یکی از آن سه نفر را کشت و دو نفر دیگر را اسیر کرد و خدمت پیامبر خدا آورد. پیامبر، اسلام را بر آن دو عرضه کرد و چون نپذیرفتند، فرمان اعدام آنان را به جرم توطئه گری صادر کرد. در این هنگام، جبرئیل بر رسول خدا (ص) نازل شد و عرض کرد: خدای متعال می فرماید: یکی از این دو نفر را که مردی خوش خلق و سخاوتمند است، عفو کن. آن گاه پیامبر از قتل او صرف نظر کرد. وقتی آن فرد دانست که به سبب داشتن این دو صفت نیکو، مورد عفو الهی قرار گرفته است، شهادتین را گفت و اسلام آورد. رسول خدا(ص) درباره وی فرمود: او از کسانی است که خوش خویی و سخاوتش، او را به سمت بهشت کشانید.(۴)

———-

۱:بقره ایه۸۳

۲: سفینه البحار ج۲ ص ۶۷۸

۳: همان

۴: ماهنامه طوبی شماره ۱۰ صفحه ۵۲

 

درباره‌ی صراط

cloobDonbalerLinkPadTwitterFacebookyahoo

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد