خانه » قمری » رمضان » سفارشات حضرت امیر به کمیل
سفارشات حضرت امیر به کمیل

سفارشات حضرت امیر به کمیل

قال علی علیه السلام :

يا كميل قل الحق على كل حال و وادالمتقين و اهجر الفاسقين و جانب المنافقين ولا تصاحب الخائنين

اى كميل ! در هر حال حق را بگو و پشتيبان پرهيزكاران باش از فاسقين دورى كن و از منافقين اجتناب كن و با خائنين همنشين مباش .(۱)

حضرت علی علیه السلام در بیانی نورانی پنج سفارش به کمیل میکند .که سرلوحه زندگی همگان باشد .

اگر کسی بدنبال سبک زندگی می باشد ،اگر کسی به دنبال سعادت و خوشبختی می باشد ،اگر کسی به دنبال برنامه ای برای خوب زیستن باشد باید فرامین و فرمایشان ائمه معصومین علیهم السلام را در زندگی خود جاری و ساری کند تا به بدرجاتی نائل آید .

اقا امیرالمومنین به کمیل سفارش میکنند ای کمیل :

همیشه پشتیبان حق باشد و جز حق بر زبان جاری مکن حتی اگر حق بر علیه تو باشد .در سختی ها و گرفتاری ها و خوشیها و همه احوالات زندگیت مدافع و پشتیبان حق باش و حق را بر زبان جاری کن .

لذا امیرالمومنین در جایی دیگر می فرمایند : لَا صَاحِبَ أَعَزُّ مِنَ الْحَق(۲) هیچ همراه و همنشینی عزیزتر از حق نیست. منظور از این بیان گهربار ،این است که همواره حقیقت را به دوش بکشیم و چیزی بجز حق نگوییم و در مقابل باطل قد علم کنیم .

در سفارش دوم حضرت می فرمایند :  و وادالمتقين

همواره پشتیبان متقین باش و متقین را به عنوان دوست و رفیق خود انتخاب کن .

چرا که متقین با کسی دوستی نمیکنند مگر برای خدا و کسی که برای خدا دوستی و رفاقت داشته باشد همیشه با انسان است و در سختی وها و گرفتاری ها انسان را تنها نمی گذارد .انسان را تشویق به گناه نمی کنند بلکه همواره انسان را به سعادت و خوبی ها رهنمون میکنند .

سفارش سوم حضرت که میفرمایند : و اهجر الفاسقين

از فاسقین دوری کن و با انها رفاقت مکن. با فاسقین و افرادی که همواره در فسق و فجور و گناه به سر میبرند نمی شدو دوستی و رفاقت کرد چرا که این دسته از انسان ها از چیزی ابایی نمیکنند .کسی که به خود رحم نکند به دیگری هم رحم نمیکند لذا انسان را تشویق به گناه و الودگی میکنند و ابرو و خانواده انسان از دست این قشر در امان نخواهند بود .

سفارش دیگر حضرت این است که می فرماید : و جانب المنافقين

مواظب منافقین باش. این توصیه که نسبت به فاسقین دوری کن ولی نسبت به منافقین مواظب باش شاید به این دلیل است که منافقین در جامعه منتشر هستند و شناخت انها یا غیر قابل تشخیص است و سا اینکه سخت است لذا مواظب توطئه و ضربه های منافقین باش .منافقین همیشه در عرصه سیاسی مد نظر نمی باشند بلکه حتی در روابط دوستانه و یا خانوادگی انسان با افرادی دوری و منافق روبری می شود که پشت سر زبانی و در پیش رو زبانی دیگر دارند .

و در اخرین توصیه حضرت میبینیم که حضرت می فرمایند : ولا تصاحب الخائنين با خائنین رفاقت نکن .

افراد خائن صلاحیت رفاقت ،شراکت و هیچ ارتباطی ندارند چرا که مورد اعتماد نبوده و انسان در امان نمی باشد .

سفارشاتی از حضرت علی علیه السلام که اگر در جامعه ای اجرا شود می توان بخشی از ناهنجاری های جامعه را پیشگیری کرد .

—————-

۱: بحارالانوار ج۷۴ ص ۴۱۳

۲:غرر الحکم حدیث ۹۲۷

درباره‌ی صراط

cloobDonbalerLinkPadTwitterFacebookyahoo

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد