خانه » قمری » رمضان » دنیا ناچیز و بی اهمیت است
دنیا ناچیز و بی اهمیت است

دنیا ناچیز و بی اهمیت است

قُلْ مَتاعُ الدُّنْيا قَليلٌ وَ الْآخِرَةُ خَيْرٌ لِمَنِ اتَّقي‏

به آنها بگو: سرمایه زندگی دنیا ، ناچیز است! و سرای آخرت ، برای کسی که پرهیزگار باشد ، بهتر است!(۱)

در این که دنیا سراسر سختی و گرفتاری می باشد نیست.محفوف بودن دنیا به سختی ها و پیچیده بودن آن به ناملایمتی ها را نمی شود انکار کرد .کسی نمیتواند ادعا کند که دنیا برای من سختی نداشته و یا اینکه بخواهیم سختی های دنیا بر ما نازل نشود چرا که قانون دنیا این است .ولی میتوان ادعا کردو یا از خداوند طلب کرد و یا اینکه دیدگاه را نسبت به دنیا عوض کرد که تحمل خود را بالا برده تا سختی و گرفتاریها ما را ازار ندهند.

اگر بخواهیم دید خود را نسبت به دنیا عوض کنیم که آستانه تحمل خود را بالا ببریم ،باید به شهادت قران کریم دنیا را ناچیز بدانیم .

انسان زمانی ناراحت میشود که چیزی را از دست بدهد ،و زمانی برای از دست دادن متاعی ناراحت میشود که ان را مهم و پر اهمیت ببیند .لذا زمانی که انسان دنیا و بهره های ان را مهم و بزرگ بشمارد هنگام فقدان انها ناراحت و ناراضی شده و دچار فشار های روانی میگردد

خداوند متعال به پیامبر اکرم می فرماید :

پیامبر به مردم بگو:  قُلْ مَتاعُ الدُّنْيا قَليلٌ وَ الْآخِرَةُ خَيْرٌ لِمَنِ اتَّقي‏

متاع دنیا اندک و ناچیز است خود رابه خاطر ناچیز رنج ندهند .

لذا انسان باید به این حقیقت توجه کند که زمانی باید ناراحت و ملول باشد که چیز با ارزشی از دست داده باشد .بر فرض از دست دادن مسائل دنیایی ،قابل جبران است ولی اگر انسان دین خود را از دست داد و ناراحت نشد این سخت است. عمر انسان ،سلامتی انسان ،نعمتهای الهی که موارد مهمی است باید انسان سعی کند در راه خود استفاده کن که خیلی با ارزش است اگر این موارد را در اثر کوتاهی و تقصیر از دست داد باید ناراحت شود و جبران نماید.

===========

۱: سوره نساءایه ۷۷

درباره‌ی صراط

cloobDonbalerLinkPadTwitterFacebookyahoo

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد