خانه » قمری » رمضان » کار کردن از امکانات زندگی موفق
کار کردن از امکانات زندگی موفق

کار کردن از امکانات زندگی موفق

وَأَن لَيسَ لِلإِنسانِ إِلّا ما سَعى

و اینکه برای انسان بهره‌ای جز سعی و کوشش او نیست. (۱)

یکی از ارزشهای انسانی سعی و تلاش و کار کردن می باشد .ابتدا باید دیدگاه خود را نسبت به کار در زندگی روشن کنیم ! از خود سوال کنیم ایا زندگی بدون کار و تلاش لذت بخش تر است یا به همراه کار و کوشش؟

انسان ها در مواجهه با این سوال دو گروه هستند :

گروهی از انسان ها کار را مزاحم زندگی میدانند و اعتقاد دارند زندگی باید با راحتی و بدون رنج و مشقت باشد و هر چیزی که طلب کردند فورا مهیا شود .در این دیدگاه چیزی به نام کار و تلاش وجود ندارد و حوصله زحمت و تحمل گذر زمان را هم ندارند .این دیدگاه مخصوص افرادی است که میخواهند راه صد ساله را یک شبه طی کنند و اعتقادی به مرور زمان و کار و تلاش ندارند .در حالی که کار کردن ،زحمت و تلاش وکوشش یکی از امکانات شیرین زندگی کردن است .

گروهی از انسان ها میتوان گفت در حوزه کار و تلاش معنویت گرا هستند بدین معنا که اعتقاد دارند خداروزی را می رساند ،باید توکل کرد !با خود میگویند وقتی باید توکل کرد یعنی خداروزی میدهد تو بیهوده تلاش میکنی !وقتی گفته می شود باید در زندگی قانع باشی میگویند ،پس نباید کار و تلاش کرد .در حالی که کسب باورهای لازم برای زندگی موفق و شیرین به معنای حذف کار و تلاش نیست ،به معنای زندگی منهای کار و تلاش نیست بلکه همانطوری که قران میفرماید:  وَأَن لَيسَ لِلإِنسانِ إِلّا ما سَعى ؛انسان از سعی و تلاش و کوشش خود بره مند می شود. توکلبه همراه سعی و  تلاش ارزشمند است.

حضرت علی علیه السلام در بیانی نورانی می فرماید:

احذر کل الحذر أن یخدعک الشیطان فیمثل لک التوانی فی صورة التوکل و یورثک الهوینى بالإحالة على القدر فإن الله أمر بالتوکل عند انقطاع الحیل و بالتسلیم للقضاء بعد الإعذار

به تمام معنا بپرهیز از این که شیطان تو را بفریبد و سستی را در چهره توکل برایت نمایان سازد .و تنبلی را به وسیله احاله به تقدیر برایت به ارمغان اورد همانا خداوند متعال هنگام فقدان چاره به توکل فرمان داده و هنگام معذور بودن به تسلیم و رضا .(۲)

روزی پیامبر گروهی را دیدند که از کار دست کشیدند ،حضرت فرمودند شما از چه گروهی هستید ؟

گفتند ما اهل توکل هستیم !

حضرت فرمودند نه،بلکه شما سربار دیگران هستید .(۳)

بنابر این کار کردن و سعی و تلاش یکی از امکانات شیرین زندگی کردن و داشتن یک زندگی موفق می باشد .وبا کار و تلاش میتوان رنج و مشقت دنیا و زندگی را هموار کرد .

 

———————

۱: سوره مبارکه نجم ایه ۳۹

۲:شرح نهج البلاغه ابن ابی الحدید ج۲۰ص۳۰۶

۳:مستدرک الوسائل ج۱۱ص ۲۱۷

درباره‌ی صراط

cloobDonbalerLinkPadTwitterFacebookyahoo

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد