خانه » قمری » رمضان » ترس از فقر و نارضایتی از زندگی
ترس از فقر و نارضایتی از زندگی

ترس از فقر و نارضایتی از زندگی

 

رضایت از زندگی یکی از گمشده های بشری می باشد . انسان زمانی میتواند از زندگی خود رضایتمند باشد که در سایه تفکر دینی زندگی کند ویا به بیانی سبک زندگی اسلامی داشته باشد .

یکی از عواملی که میتواند به رضایتمندی در زندگی کمک بسیار شایانی داشته باشد مطئله اعتقاد و اعتماد به وعده های الهی می باشد .

یک نگرانی همیشه جامعه و بشر را تهدید میکند و همواره انسان با خود درگیر می باشد و ان مسئله رزق و روزی فردا می باشد .که ایا فردا چیزی برای خوردن دارم یا نه ؟

ایا فردا روزی به من خواهد رسید ؟ نگرانی از فرداها و اضطراب از فقر و نداری بزرگترین ضربه را به انسان می زند. نگرانی اگر به اندازه باشد معقول بوده و میتوان گفت همان احساس مسئولیت است ولی اگر بیش از حد معمول و متعارف باشد از حوزه احساس مسئولیت گذشته و به حرص و طمع ختم می شود و انسان را از کارهای خیر باز میدارد  و حتی درجه رضایتمندی انسان از زندگی را به خطر می اندازد .

حضرت علی علیه السلام یکی از عوامل هلاکت جامعه و مردم را ترس از فقر بیان میکنند و می فرمایند :

اهلک الناس اثنان : خوف الفقر و طلب الفقر  ؛ دو چیز انسان را هلاک میکند یک ترس از فقر و دوم فخر فروشی (۱)

ترس از فقر انسان را بخیل میکند ،انسان را تنگ نظر میکند و تصور میکند که اگر امروز از این مال انفاق کردم ایا فردا چیزی دارم ؟ فورا حساب و کتاب میکند که اگر انفاق کردم  برای خودم چقدر باقی می ماند !غافل از این که با این تفکر انسان به سوی فقر  عجله و شتاب میکند ؛ به این بیان که افرادی که وضع خوبی دارند ولی به دلیل ترس از فقر به اندازه افراد فقیر از داشته های خود استفاده میکند و این یعنی شتاب و عجله به سوی فقر در عین دارایی ! و لذا همیشه زانوی غم بغل دارد که داشته هایم میماند ؟ ایا زدز نمی برد ؟ چکار کنم بیشتر شود و… و نهایتا از زندگی همیشه ناراضی است و این تفکر سبک زندگی اورا غیر دینی و غیر اسلامی میکند .

خداوند متعال در ایه ۱۰۰ از سوره مبارکه اسرا ترس از روزیِ فردا را ،نداری ویا کم بودن دارایی نمیداند بلکه یک دلیل درونی معرفی می کند که مربوط می شود به خود انسان :

قُل لَّوْ أَنتُمْ تَمْلِكُونَ خَزَآئِنَ رَحْمَةِ رَبِّي إِذًا لَّأَمْسَكْتُمْ خَشْيَةَ الإِنفَاقِ وَكَانَ الإنسَانُ قَتُورًا

بگو که شما اگر دارای گنجهای رحمت (بی‌انتهای) خدای من شوید باز هم از ترس فقر و خوف درویشی، بخل از انفاق خواهید کرد، که انسان طبعا بسیار ممسک و بخیل است.(۲)

حتی رسم بسیار شوم و ضد ارزشی زنده به گور کردن فرزندان ریشه در ترس از فقر داشت که خداوند متعال دستور داد و لا تقتلوا اولادکم خشیه املاق نحن نرزقهم و ایاکم

فرزندانتان را به جهت ترس از فقر نکشید ؛ما روزی شما و انها را تامین میکنیم(۳)

ان الله هوالرزاق ذوالقوه المتین

خداست روزی رسان و اوست دارنده نیروی سخت استوار(۴)

——————–

۱:الخصال ص ۶۸

۲:سوره اسرا ایه ۱۰۰

۳:همان ایه ۳۱

۴:ذاریات ایه ۵۸

درباره‌ی صراط

cloobDonbalerLinkPadTwitterFacebookyahoo

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد