خانه » قمری » رمضان » حریص از آرامش محروم است
حریص از آرامش محروم است

حریص از آرامش محروم است

برای درک لذتهای زندگی نیازی به امکانات انچنانی نیست بلکه برای درک لذتهای زندگی و راحت زندگی کردن کافی است نگرش خود را نسبت به زندگی در دنیا تغییر دهیم .

برخی افراد تصور میکنند برای راحت تر زندگی کردن ،برای درک لذتهای زندگی باید امکانات بیشتری فراهم کنند و یا اینکه  بیشتر خرج کنند درحالی که اینچنین نیست .

عاقبت اینچنین اندیشیدن میشود بیشتر خرج کردن ،بیشتر داشتن و بیشتر مال اندوزی و این دقیقا یعنی حرص و طمع . از اینجاست که انسان با این تفکر لذت زندگی را بر خود حرام میکند چراکه همواره در پی مال اندوزی و بیشتر داشتن می باشد و فرصت درک لذتها و زیبایی های زندگی را از خود سلب میکند .

در طول تاریخ بشری سابقه ندارد کسی حریص باشد و ارامش داشته باشد .انسان به همان اندازه که حریص میشود از ارامش و اسایش دور می شود .انسان حریص یک انسان محروم از ارامش و اسایش می باشد

امام صادق علیه السلام در بیانی نورانی میفرماید:

حُرِمَ الْحَرِيصُ خَصْلَتَيْنِ وَ لَزِمَتْهُ خَصْلَتَانِ حُرِمَ الْقَنَاعَةَ فَافْتَقَدَ الرَّاحَةَ وَ حُرِمَ الرِّضَا فَافْتَقَدَ الْيَقِينَ.

حريص از دو خصلت محروم شده و در نتيجه دو خصلت را با خود دارد: از قناعت محروم است و در نتيجه آسايش را از دست داده است، از راضى بودن محروم است و در نتيجه يقين را از دست داده است.(۱)

در حدیثی دیگر از حضرت امیرالمومنین حضرت علی علیه السلام وارد شده :

لا یلقی الحریص مستریحا

حریص در حال استراحت دیده نمی شود.(۲)

انسان حریص نه تنها اسایش و ارامشی ندارد بلکه او اعتماد به خدا ندارد ،قناعت ندارد ،نسبت به مقدرات الهی رضایت ندارد و لذا همواره در پی تلاش بیهوده است که بر داشته ها و اندوخته های مالی خود بیافزاید و بسی تلاش بیهوده !!

چرا تلاش بیهوده ؟

تلاش بیهوده به این دلیل که وقتی رزق و روزی هر کسی به اندازه طرفیت او مقدر شده است این همه حرص وطمع چرا ؟

امام صادق علیه السلام میفرماید: ان کان الرزق مقسوما فالحرص لماذا ؟

اگر رزق و روزی تقسیم شده پس حرص چرا ؟(۳)

این تعبیر بدین معنا نیست که انسان اصلا کار و تلاش نکند بلکه منظور این است که انسان به وقت کار باید کار کرد،به وقت عبادت باید عبادت (انجام واجبات) کرد ،به وقت تفریح خانوادگی باید به خانواده پرداخت و از تربیت خانواده و فرزندان عقب نیافتاد! برخی انقدر مشغول کار و تلاش و پس اندازی مادی هستند که از خانواده و تربیت فرزندان و نیازهای خانواده غافل می شوند و این یعنی حرص و طمع .

اگر بخواهیم لذتها و زیبایی های زندگی را درک کنیم ،اگر بدنبال ارامش و اسایش در زندگی هستیم ،باید سبک زندگی خود را تغییر دهیم و تغییر سبک زندگی منوط به تغییر در نگرش می باشد .

—————————–

۱: وسایل الشیعه ج ۱۶ ، ص ۲۰

۲:غرر الحکم حدیث ۶۶۰۱

۳:الخصال ص ۴۵۰

درباره‌ی صراط

cloobDonbalerLinkPadTwitterFacebookyahoo

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد