خانه » قمری » رمضان » رنج و زحمت حاصل از بخل
رنج و زحمت حاصل از بخل

رنج و زحمت حاصل از بخل

تصور اینکه دارایی و ثروت اندوزی خوشبختی می اورد تصوری اشتباه است .

اشتباه بودن این تصور به این دلیل است که از یک سو منتهی می شود به حرص و طمع  تا اینکه مال و دارایی بشتری ذخیره و پس انداز کند و از سوی دیگر موجب بخل در انسان می شود تا بتواند مدت زمان بیشتری این مال را نزد خود نگهدارد .تمام تلاش شخص هم به دلیل لذت بردن از زندگی می باشد .یعنی انسان با این تصور که دارایی خوشبختی می اورد هم طماع می شود و هم بخیل در حالی که این یک تصور کاملا غلطی است .در حالی که شخص بخیل بیشتر از هر چیزی به خود رنج نگهداری و فشار روانی استفاده نکردن از دارایی را به خود می دهد .

حضرت علی علیه السلام در بیانی نورانی چقدر زیبا می فرمایند :

وقال عليه السلام: عَجِبْتُ لِلْبَخِيلِ يَسْتَعْجِلُ الْفَقْرَ  الَّذِي مِنْهُ هَرَبَ، وَيَفُوتُهُ الْغِنَى الَّذِى إِيَّاهُ طَلَبَ، فَيَعِيشُ فِي الدُّنْيَا عَيْشَ الْفُقَرَاءِ، وَيُحَاسَبُ فِي الْآخِرَةِ حِسَابَ الْأَغْنِيَاءِ.

در شگفتم از بخیل که به سوی فقر و ناداری که از ان گریزان است می شتابد و توانگری و دارایی که در پی ان است را از دست میدهد  .او در دنیا همچون تهی دستان و در اخرت همچون توانگران حسابرسی می شود .(۱)

انسان بخیل نه تنها از حیث روانی خود را رنج میدهد و عزت نفس خود را زیر پا میگذارد بلکه در اجتماع نیز جز مذمت ،ننگ،ناسزا و خواری نمیبند .معمولا انسان بخیل دوستان خود را از دست میدهد و اقوام و نزدیکان با اوقطع ارتباط میکنند .لذا در این چنین شرایطی انسان بخسی تنها و منزوی می شود و اسایش ندارد .

امیرالمومنین حضرت علی علیه السلام می فرماید :

اقل الناس راحه البخیل

بخیل ،کمتر از هرکسی آسایش دارد .(۲)

انسان بخیل هیچ وقت مالک دارایی خود نیست بلکه او فقط نگهبان اموال می باشد تا به ورثه برسد .روزی انسان همانقدر است که مصرف میکند و نسبت به اندوخته ها خزانه دار و نگهبانی بیش نیست زحمت اندوختن ،سختی فقر و عذاب نگهداری از آن فقیر است و دیگران از انیا ندوخته ها و زحمات بهره مند می شوند و ایا این ارزش دارد ؟

حضرت علی علیه السلام می فرمایند :

بخیل ،مال را از خود دریغ میکند و به اندکی از دنیا بسنده میکند و همه ان را به وارثانش می بخشد .(۳)

پس بخل و مصرف نکردن ارامش و اسایش و خوشبختی نمی اورد . خوشبختی را باید جای دیگری جستجو کرد نه در ثروت اندوزی .ثروت اندوزی حرص به دنبال دارد و انسان حریص محروم از آرامش است .

ثروت اندوزی بخل را به دنبال دارد و بخسل برای خود جمع نمیکند بلکه او خزانه دار دیگران است .

با این اوصاف اسنان ارامش در زندگی ندارد .برای رسیدن به کامیابی ودرک زیبایی های زندگی باید بجا زحمت کشید ،بجا خرج کرد و همیشه به خداوند اعتماد و توکل داشت .

 

——————-

۱: نهج البلاغه حکمت ۱۲۶

۲:بحار النوار ج۷۳ ص ۳۰۰

۳:غرر الحکم حدیث ۶۵۱۵

درباره‌ی صراط

cloobDonbalerLinkPadTwitterFacebookyahoo

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد