خانه » قمری » رمضان » امید یعنی نگاه به آینده
امید یعنی نگاه به آینده

امید یعنی نگاه به آینده

زمان را از یک بعد می توان به سه قسم تقسیم کرد ؛گذشته ، حال و اینده.

زندگی آرمانی و پویا به زندگی کفته می شود که انسان نگاه به اینده داشته باشد .

نگاه ناامید و حسرت اور به گذشته انسان ،باعث رکود و درجا زدن می شود .

نگاه به حال موجب رکود می شود و پیشرفتی در پی ندارد .انچه میتواند انسان را به پیشرفت سوق دهد نگاه امیدوار به اینده میباشد .

نگاه به اینده البته با نگرش امیدوارانه ،موجب تحرک و موتور محرک انسان می شود .

پیامبر گرامی اسلامی می فرماید:

إنَّمَا الأَمَلُ رَحمَةٌ مِنَ اللّهِ لِامَّتی؛ لَولَا الأَمَلُ ما أرضَعَت امٌّ وَلَداً و لا غَرَسَ غارِسٌ شَجَراً ؛

آرزو، در حقیقت، رحمتى از جانب خداوند براى امّت من است. اگر آرزو نبود، هیچ مادرى فرزندى را شیر نمى داد و هیچ باغبانى، نهالى نمى كاشت.(۱)

اگر در این ورایت نورانی دقت کنیم ،می بابیم که مادری که به فرزند خود شیر میدهد با آروزی و امید به اینده این کار میکند ،اگر کشاورزی ،کشت و کار می کند به خاطر کسب رزق و روزی و زندگی این کار را میکند یعنی امید به اینده.

گویند روزی حضرت عیسی علیه السلام به پیرمردی که مشغول کشاورزی بود ، می نگریست . حضرت عیسی علیه السلام به خداوند عرض کرد : خداوندا! امید رااز دل او برگیر . در این هنگام ، پیرمرد ، بیل خود رابه کناری نهاد و روی زمین دراز کشید . مدتی گذشت . حضرت عیسی به خداوند عرض کرد : «خداوندا! امید را به دل او بازگردان» . ناگهان کشاورز پیر برخاست و شروع به کار نمود . حضرت عیسی علیه السلام نزدیک رفت و ماجرا را از وی پرسید . پیرمرد گفت : «مشغول کار کردن بودم که با خود فکر کردم و گفتم : تا به کی می خواهی کار کنی ای پیرمرد؟! از این رو ، بیل را کنار گذاشتم و خوابیدم . کمی گذشت ، با خود گفتم : به خدا سوگند ، تا زنده هستی باید زندگی کنی ! از این رو ، برخاستم و بیل را دوباره به دست گرفتم(۲)

انسان با امید متواند زندگی کند و با امید می توند نفس بکشد.

انسان نا امید یعنی انسان مرده ای بین زندگان . برای ایجاد زندگی به سبک اسلامی که در ان زندگی ارامش داشته باشیم باید با نگاه امیدوارانه به اینده و تکیه به خداوند متعال قدم برداشت روبه جلو .

اما این ارزوها نباید از حد خود بگذرد ،اگر از حد خود بگذرد و افراط شود انسان را از انجام کارهای خوب باز میدارد و چه بسا به سمت الودگی سوق دهد همانطوری که در ناامیدی یعنی تفریط این چنین است .

————————–

۱: نهج الفصاحه، حدیث ۹۳۶

۲:تنبیه الخواطر ج ۲ ص ۲۷۲

درباره‌ی صراط

cloobDonbalerLinkPadTwitterFacebookyahoo

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد