خانه » قمری » رمضان » از ویژگی های آرزوی طولانی فریبنده بودن
از ویژگی های آرزوی طولانی فریبنده بودن

از ویژگی های آرزوی طولانی فریبنده بودن

دنیا ظاهری خوش رنگ و لعاب دارد ،دنیا ظاهری فریبنده و چرب و شیرین دارد ،دنیا دارای زرقو برق است و لذا انسان را وادار به آرزوهای طولانی و دراز میکند . انسان ارزوهایی در سر میپروراند که با تمسک به این ارزوها به خوشبختی برسد .او همواره انتظار عاقبتی شیرین از این ارزوها دارد و بدنبال بهره مندی از انها می باشد در حالی که انسان نه تنها به ارزوی خود نمی رسد بلکه از حد معمول و معقول زندگی خود عقب می ماند و این نیرنگبازی آرزوی دور و دراز است .

در بیانی نورانی حضرت امیر علیه السلام :ارزو را نیرنگباز و دروغ پرداز معرفی میکند :

اتّقُوا خِداعَ الآمالِ ، فكَمْ مِنْ مُؤَمِّلِ يومٍ لَم يُدْرِكْهُ ، و بانيِ بِناءٍ لَم يَسْكُنْهُ ، و جامِعِ مالٍ لَم يَأكُلْهُ !
از فريبندگى آرزوها بپرهيزيد؛ زيرا، بسا آن كه در آرزوى روزى [ بهتر ]بوده ولى آن را در نيافته و بسا آن كه خانه اى ساخته امّا در آن ننشسته و بسا آن كه مالى گرد آورده و آن را نخورده است.(۱)

و یا در بیانی دیگر حضرت می فرماید :

الأملُ كالسَّرابِ : يَغِرُّ مَنْ رَآهُ ، و يُخْلِفُ مَن رَجاهُ .
آرزو چون سراب است كه بيننده اش را مى فريبد و اميدوارش را مأيوس مى سازد.(۲)

آرزو های طولانی همچون سراب هستند که تشنه را به سوی خود میکشاند ولی غافل از سیرابی بلکه او هر چی بیشتر پیش می رود به سوی سراب تشنه تر می شود و سیراب نمی شود .و عاقب مایوس می شود و هیچ لذتی نمی برد از زندگی .

آری !ارزوی طولانی و خیالات انسان را به خود سرگرم میکند و این ارزوها عهد شکنی میکنند و نینرگبازی میکنند و انسان را فقط به خود مشغول میدارند و از درک حقایق ،از لذت بردن از زندگی ،از آرامش و آسایش انسان را دور میکند.

 

———————————–

۱:غرر الحکم حدیث ۷۲۵۱

۲:میزان الحکمه ج ۱

درباره‌ی صراط

cloobDonbalerLinkPadTwitterFacebookyahoo

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد