خانه » جشن » عید غدیر عید ولایت
عید غدیر عید ولایت

عید غدیر عید ولایت

پیامبر ما خاتم پیامبران بود. حال آیا نبوت که خاتمه پذیرفت وظائف نبوت هم خاتمه می پذیرد؟! آیا بعد از رسول خدا (صلی الله علیه وآله) کسی نباید وظایف ایشان را ادامه دهد؟! امام علی (علیه السلام) فرمود: اخبار آسمان از ما قطع شد، ولی وظائف رسول خدا (صلی الله علیه وآله) تمام نشد.

یکی از وظائف رسول خدا (صلی الله علیه وآله) بیان احکام بود و بعد از وفات ایشان مسائل نوظهوری بسیاری پیش می آمد. چون مسلمانان با امت های پیشین ارتباط برقرار کردند مسائل مستحدثه ی بسیاری بروز کرد. فردی می بایست وجود داشته باشد که علمش و احاطه اش به قرآن و احادیث مانند رسول خدا (صلی الله علیه وآله) باشد تا بتواند آنها را پاسخ بگوید.

وظیفه ی دیگر رسول خدا (صلی الله علیه وآله) تفسیر قرآن بود. سیوطی در کتاب اتقان می نویسد که رسول خدا (صلی الله علیه وآله) برای صحابه ده تا ده تا آیات را معنا می کرد. قرآن دریای بیکران است و احتیاج به تفسیر دارد و کسی مانند رسول خدا (صلی الله علیه وآله) می بایست وجود داشته باشد تا آن را تفسیر کند.

وظیفه ی سوم رسول خدا (صلی الله علیه وآله) این بود که در زمان رسول خدا (صلی الله علیه وآله) فرقه گرایی نبود زیرا شاخصی در میان مسلمانان به نام رسول خدا (صلی الله علیه وآله) وجود داشت که معیار حق و باطل بود. بعد از ایشان می بایست چنین شاخصی در میان مردم باشد تا همه به او مراجعه کنند و حق و باطل را از هم تشخیص دهند.

چنین فردی که بعد از رسول خدا (صلی الله علیه وآله) می آمد نمی توانست یک فرد عادی باشد بلکه باید کسی باشد که تربیت آن تربیت الهی باشد و علم او مانند رسول خدا (صلی الله علیه وآله) باشد.

چنین فردی را غیر از خدا کسی نمی شناسد و رسول خدا (صلی الله علیه وآله) نیز به توسط خداوند او را شناخت. این مهم در روز عید غدیر محقق شد و رسول خدا (صلی الله علیه وآله) این وظائف را در آن روز به عهده ی امیر مؤمنان علی (علیه السلام) گذاشت. بنا بر این در روز غدیر دین، تکمیل شد.

درباره‌ی صراط

cloobDonbalerLinkPadTwitterFacebookyahoo

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد