خانه » اسلاید شو » ریشه فتنه و مقابله با آن
ریشه فتنه و مقابله با آن
ریشه فتنه و مقابله با آن

ریشه فتنه و مقابله با آن

فتنه در لغت به معنای آزمون و امتحان و در عرف امروز به ایجاد اختلاف ، بر هم زدن آرامش جامعه  ، ایجاد رعب و وحشت، القاء یاس و ناامیدی و تردید اطلاق می گردد
قرآن نیز بارها به موضوع فتنه پرداخته شده و یکی از اهداف مهم آنها را در عرصه سیاسی و حکومتی اینگونه بیان می کند که 
«
وَ الْفِتْنَةُ أَكْبَرُ مِنَ الْقَتْلِ وَ لا يَزالُونَ يُقاتِلُونَكُمْ حَتَّى يَرُدُّوكُمْ عَنْ دينِكُمْ إِنِ اسْتَطاعُوا» (۱) فتنه انگیزی نزد خداوند بزرگتر از قتل است و دشمنان همواره با شما در جنگ هستند به این امید که اگر بتوانند شما را از دینتان برگردانند.
هدف بدبین کردن مردم به دین و حکومت خود و بی اعتمادی آنها نسبت به رهبران دینی و جدا کردن مردم از دین و اعتقادات خود می باشد.
کسانی که دنبال فتنه و اغتشاش در جامعه هستند معمولا از شعارهایی استفاده می کنند که در ظاهر حق و جزء مطالبات مردم است.
 برنامه ریزان فتنه  آن را چنان آرایش  می­کنند که به آسانی هر انسان ساده لوح را فریب می­دهند، بدون اینکه فرصتی برای تفکر ودرک حقیقت بدهند، و دیگران را تحت تاثیر قرار می گذارند.
دشمن معمولا اقشار خاصی  را بعنوان جزیی ازمهره­ های بازی بکار می­گیرد و با شعار دفاع از حقوق شهروندی یا سیاسی و برای بر هم زدن وحدت جامعه اقدام به تمسخر ارزش­ های دینی و آرمانهای انقلابی نموده و خدمات انجام شده را کوچک جلوه داده و با القاء عدم کارآیی نظام اسلامی آنها را نسبت به مسئولین حکومتی بی­ اعتماد می­کند.
حال وظیفه مردم در زمان ظهور فتنه چیست؟
گوشه گیری یا هوشیاری؟
بهترین راه مبارزه با فتنه  هوشیاری و زیركی و به تعبیر بهتر بصیرت است.
 همكاری نكردن با فتنه گران و تایید و تقویت ننمودن افكار و اهداف منحرف آنها باعث می شود  تا فتنه تضعیف شود و از بین برود، چرا كه عدم حمایت از فتنه، باعث از بین رفتن فتنه می شود.
۱-     بقره ۲۱۷

درباره‌ی صراط

cloobDonbalerLinkPadTwitterFacebookyahoo

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد